PARTNER PORTALU
  • BGK

Metropolia Warszawa: Plan rozwoju będzie gotowy jeszcze w tym półroczu

  • PAP/TK    22 lutego 2018 - 16:30
Metropolia Warszawa: Plan rozwoju będzie gotowy jeszcze w tym półroczu
Obszar metropolitalny Warszawy tworzą w sumie 42 samorządy (Fot. wikipedia.org.pl)

Warszawa rozszerza współpracę z gminami obszaru metropolitalnego oraz przygotowuje plan rozwoju dla metropolii. "Chcemy być gotowi jako metropolia z tym planem i też w tym półroczu chcemy zamknąć pierwszy etap prac strategicznych" - mówił wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski.
  • W czwartek 22 lutego odbyły się pierwsze warsztaty dla przedstawicieli gmin, miast i powiatów współtworzących Obszar Metropolitalny Warszawy.
  • Efektem wspólnych prac będzie przyjęcie planu działań strategicznych dla metropolii warszawskiej.
  • Przedstawiciele samorządów wchodzących w skład metropolii, najważniejsze dla mieszkańców będą m.in. projekty infrastrukturalne.

Olszewski przypomniał na czwartkowym briefingu, że 1 stycznia 2018 r. doszło do podziału statystycznego woj. mazowieckiego na dwie duże jednostki tzw. jednostki NUTS 2.

Pierwsza jednostka to Warszawa i dziewięć otaczających ją powiatów, a druga jednostka tzw. mazowiecka, którą tworzą pozostałe 32 powiaty.

Wiceprezydent podkreślił, że w przyszłym roku w Unii Europejskiej rozpoczynają się kulminacyjne rozmowy i dyskusje o perspektywie finansowej po roku 2020, dla których - jak mówił - musi być przygotowany oddzielny plan dotyczący rozwoju metropolii warszawskiej. "Chcemy być gotowi jako metropolia z tym planem i też w tym półroczu chcemy zamknąć pierwszy etap prac strategicznych" - zaznaczył Olszewski.

Miasto wraz z 70 gminami tworzącymi NUTS (Warszawa i dziewięć sąsiadujących powiatów) rozpoczęło opracowywanie "Planu działań strategicznych dla metropolii warszawskiej w kontekście programowania i realizacji polityki spójności po 2020 roku" - poinformował ratusz.

Czytaj także: Jarosław Kaczyński: Metropolia w Warszawie to był projekt PO

W informacji prasowej podkreślono, że 22 lutego odbyły się pierwsze warsztaty dla przedstawicieli gmin, miast i powiatów współtworzących Obszar Metropolitalny Warszawy.

"Uczestnicy dyskutowali o priorytetach rozwojowych metropolii warszawskiej i zakreślili ramy dalszej współpracy oraz integracji. A reprezentanci gmin współpracujących przy projektach w ramach instrumentu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych podzielili się swoimi doświadczeniami z nowymi członkami stołecznego NUTS-a" - czytamy

Czytaj także: Podwarszawscy samorządowcy zmienili zdanie. Chcą metropolii

Prowadząca warsztaty Marta Lackowska z Instytutu Geografii Społecznej, Ekonomii i Gospodarki Przestrzennej UW, podkreśliła na konferencji prasowej, że miały one dwa cele. Pierwszy z nich - jak mówiła - polega na stworzeniu przestrzeni wymiany informacji pomiędzy wszystkimi gminami. "Tak, żeby te gminy, które są nowe w NUTS poczuły się dobrze w tej grupie" - dodała.

Według Lackowskiej drugim celem warsztatów jest wypracowanie kierunków działania i przedstawienia flagowych projektów. "Mamy zamiar w czerwcu przedstawić aktualizację obecnie obowiązującej strategii rozwoju obszaru metropolitarnego Warszawy, która uwzględniałaby interesy, problemy i potrzeby tych nowych samorządów, które dołączają do NUTS 2".×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.