PARTNER PORTALU
  • BGK

Miasta nie chcą prawyborów

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    24 sierpnia 2011 - 07:27
Miasta nie chcą prawyborów

Brak zainteresowania polityków i mieszkańców to główne powody, dla których miasta wycofują się z organizacji próbnej elekcji.
Września krótko po transformacji ustrojowej została okrzyknięta mianem „Polski w pigułce”. Pierwsze prawybory zostały tam zorganizowane w 1993 r. – pisze „Rzeczpospolita”.

Odtąd przez 18 lat jedna z przedwyborczych niedziel upływała we Wrześni pod znakiem agitacji prowadzonej nierzadko przez polityków z pierwszych stron gazet, wyborczej kiełbasy, ulotek i głosowania, które miało stanowić próbę generalną przed właściwą elekcją.

Problem w tym, że nie stanowiło. Prawyborcza frekwencja w najlepszych latach nie przekraczała 15 proc., a wyniki często odbiegały od tych osiąganych kilkanaście dni później. Dlatego w tym roku prawyborów nie będzie.

Września to nie wyjątek. W ostatnich kilkunastu latach prawybory organizowane były m.in. w Bochni czy Opocznie. Dziś nikt tam nie kwapi się z wydawaniem na nie pieniędzy – informuje „Rzeczpospolita”. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.