PARTNER PORTALU
 • BGK

Miasto Opole gotowe do finansowej pomocy gminie Dobrzeń Wielki

 • PAP/JS    21 marca 2017 - 18:54
Miasto Opole gotowe do finansowej pomocy gminie Dobrzeń Wielki
Podczas mediacji z gminą Dobrzeń Wielki padła propozycja korekty granic miasta, jednak opolski magistrat tę propozycję zdecydowanie odrzucił. (fot. pixabay.com)

Miasto Opole jest gotowe wspierać finansowo gminę Dobrzeń Wielki - poinformował na konferencji prasowej wiceprezydent Opola Mirosław Pietrucha.
• Według Pietruchy miasto Opole przygotowało plan wsparcia dla gminy Dobrzeń Wielki, która poniosła największe straty w związku z powiększeniem granic Opola kosztem ościennych gmin.

• W tym celu miasto chce w 2018 roku przekazać sąsiadowi 9,5 mln, a w 2019 i 2020 po 6 mln złotych.

• Różnica wynika z faktu, że w 2018 roku gmina Dobrzeń Wielki po raz ostatni będzie musiała zapłacić 3 mln złotych tzw. "janosikowego".

• Podczas mediacji z gminą Dobrzeń Wielki padła propozycja korekty granic miasta, jednak opolski magistrat tę propozycję zdecydowanie odrzucił.

Miasto Opole powiększyło granice o 12 sołectw z czterech ościennych gmin z dniem 1 stycznia 2017 roku. Ta decyzja Rady Ministrów wywołała liczne protesty. Największe z nich organizowali mieszkańcy gminy Dobrzeń Wielki, z której wyłączono tereny przemysłowe wokół elektrowni.

Według szacunków gminy, z tego tytułu straty w budżecie gminnym mogły wynieść kilkadziesiąt milionów złotych rocznie. Po kilkunastodniowym strajku głodowym w połowie stycznia 2017 roku strony konfliktu zgodziły się na mediacje. W niedzielę, po kolejnej manifestacji na której protestowano przeciwko powiększeniu miasta, w której udział wzięli uczestnicy mediacji reprezentujący gminę Dobrzeń Wielki, prezydent Opola oświadczył, że miasto rezygnuje z udziału w postępowaniu mediacyjnym.

Wiceprezydent Pietrucha poinformował na konferencji prasowej, że miasto wysłało oficjalne pismo o wycofaniu Opola z negocjacji prowadzonych z gminą Dobrzeń Wielki.

Jak powiedział samorządowiec, w jego ocenie decyzja o zakończeniu mediacji była konieczna w sytuacji, gdy druga strona traktowała rozmowy z miastem instrumentalnie. "Nadal jesteśmy gotowi do rozmów. Jednak chcemy, by w tych rozmowach uczestniczyli ustawowi przedstawiciele gmin - prezydent miasta i wójt gminy" - poinformował Pietrucha.

Wójt Dobrzenia Wielkiego Henryk Wróbel zadeklarował wolę prowadzenia rozmów, choć jak twierdzi - kwota oferowana przez miasto może być zbyt mała w stosunku do strat, jakie poniosła gmina Dobrzeń Wielki. "Moim obowiązkiem jest dbanie o interes gminy. Nie odżegnujemy się od rozmów, choć muszę przedyskutować kilka spraw z moimi radnymi" - powiedział Wróbel.

W poniedziałek reprezentujący społeczność gminy Dobrzeń Wielki, Rafał Kampa poinformował, że w trakcie mediacji padła propozycja, by miasto przejęło teren elektrowni Opole, godząc się na zwrot pozostałych terenów gminie. Teren elektrowni łączyłaby z miastem droga.

Według Kampy, przedstawiciel miasta początkowo zgodził się na to rozwiązanie, ale - jak to określił Kampa - "być może dostał telefon z Warszawy" i Opole wycofało się z rozmów pod pierwszym możliwym pretekstem, jakim była niedzielna manifestacja, w której uczestniczyli reprezentujący stronę gminy Dobrzeń Wielki członkowie zespołu mediacyjnego.

Pietrucha potwierdził we wtorek, że padła propozycja korekty granic miasta, jednak zapewnił, że tę propozycję zdecydowanie odrzucił.

Obecnie Opole przygotowuje wniosek do ministra spraw wewnętrznych o przekazanie Opolu majątku, który znajduje się na terenach przejętych od ościennych gmin. "Wniosek dotyczy budynków, dróg, sieci i oświetlenia. Po skompletowaniu wyślemy go do Warszawy" - powiedział wiceprezydent. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • ojop, 2017-03-22 15:41:59

  Złodzieje z podłej zmiany okradli suwerena z Dobrzenia Wielkiego !
 • z boku patrząc, 2017-03-22 09:38:51

  To jest szczyt hipokryzji! Najpierw ci zabiorą źródła dochodów a potem zaproponują ci "pomoc" finansową.