PARTNER PORTALU
 • BGK

Michał Wójcik: To jak działało państwo ws. reprywatyzacji to porażka

 • PAP/AT    31 sierpnia 2017 - 08:05
Michał Wójcik: To jak działało państwo ws. reprywatyzacji to porażka
Zdaniem Wójcika funkcjonowanie sądów w sprawach reprywatyzacji było jednym z powodów, dla których rząd chce zmieniać wymiar sprawiedliwości (Michał Wójcik, fot.ms.gov.pl)

Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik źle ocenia działania prokuratury za poprzedniego rządu i magistratu w sprawach reprywatyzacji.
• Dobrze, że komisja weryfikacyjna powstała, ona odkryła wszystkie te patologię, które miały miejsce przez wiele lat - ocenił Wójcik.

• Jego zdaniem, to jak działało państwo ws reprywatyzacji, "to absolutna porażka".

• Zdaniem Wójcika funkcjonowanie sądów w sprawach reprywatyzacji było jednym z powodów, dla których rząd chce zmieniać wymiar sprawiedliwości.

"Na komisji weryfikacyjnej zderzyliśmy się z życiem" - stwierdził Wójcik w TVP Info odnosząc się do środowego posiedzenia komisji, która zajęła się sprawą reprywatyzacji kamienicy przy Poznańskiej 14 w Warszawie.

Wójcik poparł decyzję przewodniczącego Patryka Jakiego o wyłączeniu z obrad komisji weryfikacyjnej pełnomocników miasta. Zdaniem wiceszefa MS zadawane przez prawników pytania np. o zadłużenia lokali "mogły spowodować kolejne cierpienia".

"Ci ludzie byli traktowani jak towar, sprzedawani z rąk do rąk i to wszystko w świetle funkcjonowania niektórych instytucji: prokuratury, która się tym nie zajęła, magistratu, który nie zbadał tego dokładnie, nie podał pomocnej dłoni tym ludziom. To jest straszne" - powiedział Wójcik.

Czytaj też: Komisja reprywatyzacyjna do końca roku planuje przeprowadzić jeszcze siedem rozpraw

Źle ocenił działania prokuratury za poprzedniego rządu i magistratu w sprawach reprywatyzacji. Ocenił, że "to, jak działało państwo to jest porażka, absolutna porażka". Dodał, że "dobrze, iż komisja weryfikacyjna powstała, ona odkryła wszystkie te patologię, które miały miejsce przez wiele lat".

Zdaniem Wójcika funkcjonowanie sądów w sprawach reprywatyzacji było jednym z powodów, dla których rząd chce zmieniać wymiar sprawiedliwości.

Wiceminister odniósł się do środowej deklaracji wiceprezydenta Warszawy Witolda Pahla, który zapowiedział, że w czwartek miasto złoży wniosek o wykluczeniu z obrad komisji weryfikacyjnej jej przewodniczącego Patryka Jakiego m.in. za wykluczenie z obrad pełnomocników miasta oraz brak obiektywizmu. "Atak na Patryka Jakiego mnie nie dziwi, bo pan przewodniczący dzisiaj nic takiego nie zrobił" - powiedział.

Dodał, że Jaki "poprzez swoje działania, funkcjonowanie tej komisji, jak również wszystkich członków komisji weryfikacyjnej, można powiedzieć, że on odkrywa kolejne patologie". "On odkrywa to, o czym mówiło się od tylu lat, ale czego nie chciano pokazać. Komisja weryfikacyjna punkt po punkcie ujawnia chociażby funkcjonowanie magistratu i pani prezydent" - powiedział.

Wójcik odniósł się do tego, że prezydenta Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz uznaje komisję weryfikacyjną za niekonstytucyjną - jak stwierdził: "profesor prawa, który stawia się ponad wszystkim". "Zajrzyjmy do konstytucji i zobaczymy kto potrafi ocenić, kto jest kompetentny do tego, uprawniony do tego, żeby ocenić co jest konstytucyjne, a co nie jest konstytucyjne" - powiedział.

Sama komisja weryfikacyjna to zdaniem Wójcika "szansa dla pani prezydent, żeby się bronić i bronić urzędników, ale ona tego nie chce robić".

Zapytany czy Gronkiewicz-Waltz powinna zostać doprowadzona przed komisję weryfikacyjną Wójcik odpowiedział, że "jest to decyzja komisji". Dodał, że taka możliwość istnieje.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.