PARTNER PORTALU
  • BGK

Michał Zaleski. Prezydent Torunia o nazwie Portu Lotniczego Bydgoszcz

  • JL    14 listopada 2016 - 10:34
Michał Zaleski. Prezydent Torunia o nazwie Portu Lotniczego Bydgoszcz
Michał Zaleski, prezydent Torunia, podtrzymuje swoje stanowisko w sprawie nazwy Portu Lotniczego Bydgoszcz. Fot. Toruń.pl o nazwie Portu Lotniczego Bydgoszcz

Prezydent Torunia Michał Zaleski złożył oświadczenie w sprawie planów rozwojowych regionalnego Portu Lotniczego w Bydgoszczy.
Jak pisze w oświadczeniu Michał Zaleski, „rozbieżne i niespójne informacje publikowane” po nadzwyczajnej sesji sejmiku kujawsko-pomorskiego, a dotyczące ewentualnego dalszego i większego udziału Torunia w finansowaniu Portu Lotniczego w Bydgoszczy, „obligują mnie do ponownego przedstawienia stanowiska w tej sprawie”.

Czytaj też: Toruń z Bydgoszczą drą koty o nazwę portu lotniczego

Prezydent Michał Zaleski przypomina, że w czerwcu tego roku w odpowiedzi na ofertę zakupu kolejnego pakietu akcji lotniska poinformował o możliwości skorzystania z tej propozycji z przeznaczeniem na ten cel 5 mln złotych. Ostateczną decyzję w tej sprawie mogłaby podjąć Rada Miasta Torunia. Warunkiem ewentualnej transakcji było zapewnienie przez większościowych akcjonariuszy – samorząd woj. kujawsko-pomorskiego, miasto Bydgoszcz i Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” – nazwy miasta Toruń w nazwie Portu Lotniczego. Akcjonariusze nie zgodzili się jednak na zakup akcji przez Toruń i zmianę nazwy lotniska.

Czytaj też: Bydgoszcz kontratakuje w sprawie nazwy portu lotniczego

Zdaniem prezydenta Michała Zaleskiego „dalsze dyskusje dotyczące zwiększenia przez Toruń kapitału w porcie ponad obecnie posiadane 0,04 proc. akcji mogą być prowadzone tylko i wyłącznie” na podstawie wcześniejszych założeń – nazwa Torunia pojawi się w nazwie lotniska, a wartość jednorazowego zwiększenia kapitału nie będzie wyższa niż 5 mln złotych”. Według prezydenta sugerowana przez władze województwa zmiana formy spółki prowadzącej lotnisko w Bydgoszczy z „akcyjnej” na „z ograniczoną odpowiedzialnością” umożliwia Toruniowi, przy zaangażowaniu wyżej wymienionej kwoty, objęcie pakietu udziałów na poziomie 17proc.

„W tej formule spółki – pisze prezydent Michał Zalewski” – byłoby także oczywiste, że każdy z udziałowców uczestniczyłby w kolejnych latach w pokrywaniu corocznych strat bydgoskiego lotniska proporcjonalnie do pakietów posiadanych udziałów. Rozwiązanie to wymagałoby ustaleń organizacyjnych związanych m.in. z opracowaniem wieloletniego planu naprawy sytuacji ekonomicznej w spółce, a także ustaleniem maksymalnie dopuszczalnego poziomu strat w poszczególnych latach oraz programów rozwojowych, w tym z wykorzystaniem nieruchomości około lotniskowych”.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.