PARTNER PORTALU
  • BGK

Mieczysław Struk pisze do beaty Szydło. "Nowelizacja rozporządzenia pozwoli na szybsze uporanie się ze skutkami katastrofy"

  • PAP/KDS    18 sierpnia 2017 - 14:38
Mieczysław Struk pisze do beaty Szydło. "Nowelizacja rozporządzenia pozwoli na szybsze uporanie się ze skutkami katastrofy"
- Nowelizacja rozporządzenia pozwoli na szybsze uporanie się ze skutkami katastrofy - czytamy w piśmie marszałka (fot. pomorskie.eu)

Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego apeluje do Beaty Szydło, premier Polski o rozszerzenie listy gmin objętych rozporządzeniem upraszczającym procedury związane z remontem lub odbudową domów zniszczonych w wyniku sierpniowych nawałnic.
- Katastrofalne skutki nawałnicy, która przeszła nad Pomorzem w nocy 11/12 sierpnia br., dotknęły mieszkańców większej liczby gmin niż wymieniono w rozporządzeniu - napisał Struk. Podkreślił, że rozporządzenie wymaga rozszerzenia o kolejne gminy, a w tym przede wszystkim o gminy Sulęczyno i Sierakowice w powiecie kartuskim, Studzienice w powiecie bytowskim oraz gminę wiejską Kościerzyna w powiecie kościerskim.

- Nowelizacja rozporządzenia pozwoli na szybsze uporanie się ze skutkami katastrofy, która nawiedziła nasz kraj - czytamy w piśmie marszałka.

Opublikowane w czwartek przez MSWiA rozporządzenie upraszcza procedury administracyjne związane z remontem lub odbudową domów i mieszkań zniszczonych albo uszkodzonych w wyniku sierpniowych nawałnic. Regulacja dotyczy gmin w trzech województwach. Rozporządzenie premiera ws. "gmin poszkodowanych w wyniku działania żywiołu w sierpniu 2017 r." zostało zamieszczone na stronie internetowej ministerstwa.

Dokument wraz z załącznikiem określa gminy, w których stosuje się szczególne zasady odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu. Rozporządzenie będzie ważne przez dwa lata od dnia jego wejścia w życie.

- Rozporządzenie nie uwzględnia gmin, na terenie których wystąpiły szkody inne niż w obiektach budowlanych - podkreślono w uzasadnieniu rozporządzenia.

Dokument zawiera wykaz 101 gmin - 63 z województwa wielkopolskiego, 28 z województwa kujawsko-pomorskiego i 10 z województwa pomorskiego.

Kwota odszkodowania, w formie zasiłku celowego, na odbudowę budynków mieszkalnych została podwyższona do 200 tys. zł (dotychczas ta kwota wynosiła do 100 tys. zł), a dla budynków gospodarczych będzie to kwota do 100 tys. zł.

W piśmie do premier Beaty Szydło, marszałek Mieczysław Struk wnioskuje o pilną potrzebę zmiany. Jego zdaniem wymaga ono rozszerzenia o kolejne gminy z pomorskiego, a w tym przede wszystkim o gminy: Sulęczyno i Sierakowice

w powiecie kartuskim, Studzienice w powiecie bytowskim i gminę wiejską Kościerzyna w powiecie kościerskim.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.