PARTNER PORTALU
  • BGK

Międzynarodowy Dzień Romów: Mało powodów do świętowania

  • AW    8 kwietnia 2016 - 10:29
Międzynarodowy Dzień Romów: Mało powodów do świętowania
Obchodzony na całym świecie Dzień Romów to okazja przypomnienia trudnej historii Romów i współczesnych problemów, z którymi zmaga się ta mniejszość etniczna (fot:sxc.hu)

• 8 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Romów.
• Jak wynika z danych MSWiA, tylko 88 proc. romskich dzieci uczęszcza do szkoły.
• Niski poziom wykształcenia to nie jedyny problem. Trudności z integracją, nielegalne koczowiska, bezrobocie to największe bolączki społeczności romskich w polskich gminach.
Międzynarodowy Dzień Romów obchodzony jest od 1990 roku, w rocznicę I Światowego Kongresu Romów, który odbył się w 1971 roku w Londynie. Zainaugurował on działalność Światowej Rady Romów (International Romani Union), która zwróciła się do państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych, aby uznały Romów za mniejszość narodową. ustalono też flagę i hymn romski.

Obchodzony na całym świecie Dzień Romów to okazja przypomnienia trudnej historii Romów i współczesnych problemów, z którymi zmaga się ta mniejszość etniczna.

A problemów jest sporo, co wykazał kontrola NIK dotycząca "działań administracji publicznej na rzecz ochrony praw mniejszości romskiej w Polsce”.

- Jednym z najpilniejszych zadań jest kwestia rozpoznania potrzeb i problemów z jakimi spotykają się Romowie w miejscu zamieszkania. Jak dotychczas żaden z wojewodów, na którego terenie zamieszkują większe skupiska Romów, nie opracował katalogu potrzeb mniejszości romskiej - stwierdził Jacka Uczkiewicza wiceprezes NIK podczas sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych.

Stan sanitarny, problem nielegalnego zamieszkiwania osób trzecich na cudzym terenie, zagrożenie dla życia i zdrowia mieszkańców i sąsiadów były powodem złożenia interpelacji przez wrocławskiego radnego Krzysztof Szczerby ws. likwidacji romskiego koczowisko przy ul. Kamieńskiego w stolicy Dolnego śląskiego.

Z kolei danych MEN dotyczące realizacji polityki integracji Romów z reszta społeczeństwa w zakresie oświaty wynika, że Romowie w zasadzie sporadycznie korzystają z możliwości tworzenia oddziałów z językiem romskim. Zaledwie 2 proc. Romów posiada wykształcenie wyższe, średnie niecałe 7 proc., niższe niż średnie 82 proc.

Państwo polskie od 2001 roku realizuje programy integracji społecznej Romów  (były to: rządowy Pilotażowy program na rzecz społeczności romskiej w województwie małopolskim na lata 2001-2004, a następnie rządowy Program na rzecz społeczności romskiej w Polsce na lata 2004-2013).

Programy te obejmowały następujące dziedziny: edukacja, sytuacja bytowa, ochrona zdrowia, praca i zwalczanie bezrobocia, bezpieczeństwo, Romowie a społeczeństwo obywatelskie, kultura i zachowanie tożsamości oraz wiedza o społeczności romskiej.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.