PARTNER PORTALU
  • BGK

Mieszkańcy gdańskiej dzielnicy pójdą w niedzielę do wyborów

  • JS    29 września 2017 - 23:11
Mieszkańcy gdańskiej dzielnicy pójdą w niedzielę do wyborów
Zaspa Rozstaje wybiera w niedzielę Radę Dzielnicy (fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl)

Zaspa Rozstaje to obecnie jedyna dzielnica w Gdańsku, która nie posiada Rady Dzielnicy. Aby udało się ją utworzyć, co najmniej 550 mieszkańców tej dzielnicy powinno pójść w niedzielę (1 października) do urn wyborczych
W pozostałych 33 dzielnicach Gdańska, które posiadają lokalnych radnych, ci zabiegają w miejskich instytucjach m.in. o niezbędne remonty czy modernizacje chodników oraz ulic. Są rady, dzięki którym powstały domy sąsiedzkie w danych dzielnicach, i takie, dzięki którym w dzielnicy zrobiło się bezpieczniej. Coraz częściej zdarzają się też sytuacje, w których dzielnicowi radni stają się łącznikiem, a nawet mediatorem, pomiędzy mieszkańcami a inwestorami planującymi przedsięwzięcia w danej dzielnicy, budzącymi pewien społeczny opór. Dobrze więc, by i Zaspa Rozstaje miała takich przedstawicieli.

W niedzielnych wyborach mogą wziąć udział mieszkańcy danej dzielnicy Gdańska, a więc w tym przypadku Zaspy Rozstajów, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 18 lat oraz stale zamieszkują na terenie tej dzielnicy. Spis wyborców uprawnionych do głosowania sporządza się na podstawie rejestru wyborców.

W poniedziałek, 25 września, w rejestrze wyborców na Zaspie Rozstajach zarejestrowanych było 10832 osób. Ta liczba może się jednak jeszcze zmienić. - Do piątku, do godz. 15, a więc do kiedy pracuje Urząd Miejski, ten rejestr jest "żywy". W każdej chwili ktoś może bowiem przyjść i się zameldować bądź wymeldować, a jak się zamelduje, to trzeba to odnotować w rejestrze wyborców – wyjaśnia Wioleta Gaczoł, sekretarz Miejskiej Komisji ds. Wyborów w Jednostkach Pomocniczych w Gdańsku.

Co ważne, nie jest to efekt zbliżających się wyborów, a naturalne miejskie zjawisko – wiele osób kupuje bądź sprzedaje w Gdańsku mieszkanie, i wprowadza się, bądź przeprowadza w inne miejsce.

W niedzielę 1 października, mieszkańcy Rozstajów będą mogli zagłosować w godz. 7.00-21.00.

Lokale wyborcze zorganizowane zostaną na terenie dwóch szkół: Szkoły Podstawowej Nr 48 ( ul. Burzyńskiego 10) oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 8 (ul. Meissnera 9). 

W okręgu wyborczym Zaspa Rozstaje wybieranych będzie 15 radnych spośród 22 kandydatów.

18 kwietnia br. mieszkańcy Zaspy Rozstaje złożyli wniosek o powołanie Rady Dzielnicy. Wniosek powinno poprzeć minimum 1085 osób, a zebrano 1354 podpisów wyborców.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.