PARTNER PORTALU
  • BGK

Mieszkańcy Krakowa żyją dłużej

  • JS    6 kwietnia 2017 - 21:11
Mieszkańcy Krakowa żyją dłużej
Krakowianie statystycznie żyją dłużej niż mieszkańcy innych, dużych polskich miast (fot. pixabay)

Krakowianie statystycznie żyją dłużej niż mieszkańcy innych, dużych polskich miast - tak wynika z raportu przygotowanego przez Urząd Miasta Krakowa o zdrowiu mieszkańców Krakowa.
Biuro ds. Ochrony Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa opracowało jak co roku raport o zdrowiu mieszkańców miasta Krakowa i jego uwarunkowaniach. Jak wynika z dokumentu mieszkańcy Krakowa żyją dłużej niż wynosi średnia w Polsce. Średni wiek osób zmarłych w Krakowie wynosi dla mężczyzn 74,9 lat (przy średniej dla Polski 70,6) oraz 83 lata dla kobiet (przy średniej 82,1 lat).

Krakowianie statystycznie żyją także dłużej niż mieszkańcy innych polskich miast. Średni wiek osób zmarłych spośród miast powyżej 100 tys. mieszkańców jest wyższy dla mężczyzn tylko w Warszawie (75,6 lat), natomiast dla kobiet najwyższą wartość osiąga w Krakowie (dla miast powyżej 100 tys. mieszkańców średnia wynosi 81,6 lat).

Zapadalność na nowotwory w Krakowie wynosiła 478,56/100 tysięcy osób. Kobiety najczęściej chorują na nowotwory piersi, natomiast wśród mężczyzn najwyższy współczynnik zapadalności odnotowano dla nowotworu gruczołu krokowego.

Raport o zdrowiu mieszkańców miasta Krakowa i jego uwarunkowaniach to zbiorcza i coroczna analiza stanu zdrowia populacji. Z jednej strony ma służyć do podejmowania nowych działań w dziedzinie ochrony zdrowia, a z drugiej strony stanowi próbę podsumowania działań już zrealizowanych.

Przypomnijmy, że Gmina Miejska Kraków została niedawno zwycięzcą w kategorii miast na prawach powiatu w ogólnopolskim Rankingu Zdrowia Polski „Dziennika Gazety Prawnej” w obszarze ochrony zdrowia. Konkurs badał zaplecze medyczne, oceniał zdrowie mieszkańców i dostępność badań. W ankiecie brano pod uwagę kryteria: potencjał miasta (w tym liczbę szpitali, łóżek, przychodni, poradni specjalistycznych oraz świadczeniodawców, liczbę lekarzy w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, programy profilaktyczne, apteki, zespoły ratownicze, sprzęt specjalistyczny, wydatki miasta na system ochrony zdrowia), ocenę stanu zdrowia mieszkańców, a także dostępność do świadczeń zdrowotnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.