PARTNER PORTALU
  • BGK

Mieszkańcy Lublina uczcili pamięć poety Józefa Czechowicza

  • aw/PAP    9 września 2016 - 14:47

Pamięć Józefa Czechowicza, jednego z najwybitniejszych poetów okresu międzywojennego, uczcili w piątek mieszkańcy Lublina w 77. rocznicę jego śmierci. Poeta zginął 9 września 1939 r. podczas bombardowania miasta przez Niemców. Miał 36 lat.
Przy pomniku Czechowicza stojącym w centrum Lublina, w miejscu gdzie spadła bomba, która zabiła poetę, uczniowie kilku lubelskich szkół czytali fragmenty jego "Poematu o mieście Lublinie" i inne wiersze. Pod pomnikiem uczniowie oraz przedstawiciele władz samorządowych złożyli kwiaty i zapalili znicze.

"Co roku przypominamy o nim w rocznicę śmierci, w miejscu, w którym zginął. Czytamy jego wiersze, bo to najlepszy sposób pamiętania o poecie. Integruje to wszystkich, którzy chcą podziękować poecie, za to, że był w tym mieście, tworzył dla tego miasta" - powiedziała organizatorka uroczystości Alina Bąk z samorządowego ośrodka kultury "Brama Grodzka - Teatr NN".

Zauważyła, że Czechowicz był bardzo związany z Lublinem. "Tu żył, pisał o Lublinie. Stworzył +Poemat o mieście Lublinie+. Chyba żadne inne miasto nie ma takiego poetyckiego przewodnika" - dodała Bąk.

"Czechowicz podzielił los tysiąca osób zabitych w bombardowaniu Lublina 9 września 1939 r. i wielu ofiar II wojny światowej. On przeczuwał w swoich wierszach to, co się stanie, sam zginął i zapowiedział los milionów ofiar wojny. Nosił w sobie lęk przed czymś, co go nagle dopadnie i tak się stało" - powiedział kierownik lubelskiego muzeum im. J. Czechowicza Jarosław Cymerman.

"Poeci mają takie niezwykłe zdolności, widzą głębiej, dalej, czują, co wisi w powietrzu, Czechowicz do takich należał. W swoim najsłynniejszym wierszu +Żal+ napisał +…bombą trafiony w stallach…+" - dodał Cymerman.

Czechowicz zaliczany jest do najwybitniejszych poetów okresu 20-lecia międzywojennego. Urodził się 15 marca 1903 r. w Lublinie. Był nauczycielem, bibliofilem, wydawcą, dziennikarzem, animatorem lubelskiego środowiska kulturalnego. Jego "Poemat o mieście Lublinie", który jest poetyckim zapisem nocnego spaceru po ulicach miasta, powstał w 1934 r. jako słuchowisko radiowe.

Najbardziej znane tomiki poetyckie Czechowicza to "Kamień" (1927), "ballada z tamtej strony" (1932), "nic więcej" (1936), "nuta człowiecza" (1939). W jego poezji sielankowe opisy wsi i prowincji w miarę zbliżania się wojny ustępowały elementom katastrofizmu. Zginął 9 września 1939 r., w wieku 36 lat, gdy niemiecka bomba trafiła w dom, w którym był u fryzjera.

9 września 1939 r. Lublin dotknęło najsilniejsze niemieckie bombardowanie. W jego wyniku zginęło blisko tysiąc mieszkańców miasta, a wiele domów zostało zburzonych. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.