PARTNER PORTALU
 • BGK

Mieszkańcy Szczyrku: Tunel mógłby rozwiązać problemy komunikacyjne

 • PAP/JS    13 czerwca 2017 - 18:20
Mieszkańcy Szczyrku: Tunel mógłby rozwiązać problemy komunikacyjne
Szczyrk, miejsce chętnie odwiedzane przez narciarzy, leży w kotlinie. Wjechać do niego można jedną drogą z dwóch kierunków (fot. szczyrk.pl)

Budowę 6-km tunelu pod górą Skrzyczne, który rozwiązałby problemy komunikacyjne Szczyrku, zaproponowała grupa mieszkańców tego beskidzkiego kurortu. Zdaniem burmistrza miasta Antoniego Byrdego, mógłby on powstać już w ciągu 10 lat.
• Jeden z członków stowarzyszenia inż. Włodzimierz Grodecki, który zawodowo zajmował się budową tuneli, oszacował, że koszt takiej inwestycji może przekroczyć 1 mld zł.

• Zdaniem prezesa stowarzyszenia prof. Wojciecha Pluskiewicza, jest jeszcze za wcześnie, by mówić o parametrach tunelu.

Górale, aby spopularyzować pomysł, założyli stowarzyszenie "Tunelem do Szczyrku". "To śmiała idea, ale trzeba myśleć perspektywicznie; nie tylko rok, czy pięć lat naprzód, ale na wiele dekad. To inicjatywa służąca znacznie większej grupie osób niż tylko mieszkańcy Szczyrku i okolicy. To także olbrzymia szansa rozwojowa, bo jedna taka inwestycja przyciągnie kolejne. I nie jest to wcale projekt z kosmosu" - powiedział prezes stowarzyszenia prof. Wojciech Pluskiewicz.

Prezes dodał, że stowarzyszenie w najbliższych miesiącach przygotuje "mapę drogową". "Wytyczymy etapy działań w logicznej kolejności; kolejne kroki, które po kolei będą nas zbliżały do etapu projektowania tunelu, że o budowie nie wspomnę" - wyjaśnił. Burmistrz Szczyrku podkreślił jednak, że na początku należy pomysł skonsultować z mieszkańcami, okolicznymi samorządami, ale również ekologami. Obaj zgodnie jednak zapewnili, że tunel jest rozwiązaniem, które nie tylko rozwiąże problemy z korkami, ale też będzie miał pozytywny wpływ na ochronę środowiska i bezpieczeństwo.

Prof. Pluskiewicz powiedział, że połączenie ze Szczyrkiem rozpoczynałoby się od węzła drogowego Łodygowice, między Bielskiem-Białą a Żywcem, w ciągu ekspresowej "jedynki" na Słowację. Nowy szlak wiódłby między Godziszką i Słotwiną, a potem tunelem pod Skrzycznem, aż do górnej części Szczyrku, gdzie obecnie powstaje kolej gondolowa na Halę Skrzyczeńską. "To będzie niedługo epicentrum narciarstwa. Stamtąd będzie można się poruszać po całym Szczyrku. Oczywiście, konieczny jest duży parking w okolicy wylotu tunelu. W Alpach widziałem parkingi, które mogą pomieścić nawet kilka tysięcy samochodów" - dodał Pluskiewicz.

Szczyrk, miejsce chętnie odwiedzane przez narciarzy, leży w kotlinie. Wjechać do niego można jedną drogą z dwóch kierunków: od zachodu z Wisły przez przełęcz Salmopolską i od wschodu z gminy Buczkowice. Szosa ciągnie się przez całe miasto. Z danych, którymi dysponuje burmistrz wynika, że zimą do Szczyrku przyjeżdża nawet kilkanaście tysięcy samochodów dziennie. Tworzą się korki, które zagrażają bezpieczeństwu. W przypadku pożaru lub konieczności wezwania pogotowia czas dojazdu pojazdów ratunkowych jest mocno wydłużony.

Rozbudowa szczyrkowskich ośrodków narciarskich, które przyciągną liczniejsze grono narciarzy, utrudni jeszcze bardziej sytuację na miejscowych drogach. W 2020 r. wszystkie kolejki będą w stanie obsłużyć ok. 28 tys. turystów na godzinę.

"Dodatkowo, kotlina, w której leży Szczyrk, jest gęsto zabudowana. O nowej, alternatywnej drodze, nie ma zatem mowy. Tunel wydaje się rozwiązaniem najlepszym. Przejąłby znaczną część ruchu. Czy to pomysł realny? Dziś trudno powiedzieć, ale warto spróbować. Musimy zainteresować propozycją instytucje centralne. Bez wsparcia na najwyższym szczeblu, raczej nie da się sfinalizować tak dużego zadania" - powiedział burmistrz Byrdy.

Jeden z członków stowarzyszenia inż. Włodzimierz Grodecki, który zawodowo zajmował się budową tuneli, oszacował, że koszt takiej inwestycji może przekroczyć 1 mld zł.

Zdaniem prezesa stowarzyszenia prof. Wojciecha Pluskiewicza, jest jeszcze za wcześnie, by mówić o parametrach tunelu. "Na razie musimy zbudować wiarę, że nie jesteśmy Kopciuszkiem, czy miejscem, w którym niczego się nie da. Przecież są budowane tunele w Polsce" - mówił.

Antoni Byrdy dodał, że w bardziej odległej perspektywie warto pomyśleć o połączeniu tunelami z okolicznymi kurortami, jak Brenna czy Wisła.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.