PARTNER PORTALU
  • BGK

Mieszkania chronione bez pomieszczenia wspólnego. Powiaty skutecznie interweniują w resorcie

  • KDS    20 marca 2018 - 09:48
Mieszkania chronione bez pomieszczenia wspólnego. Powiaty skutecznie interweniują w resorcie
Obniżenie liczby mieszkańców zostało wydłużone do 31 grudnia 2019 roku. (Na zdjęciu mieszkanie chronione przygotowane przez miasto Jastrzębie/fot.jastrzebie.pl)

Związek Powiatów Polskich (ZPP) skutecznie interweniował w sprawie mieszkań chronionych. Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej m.in. zrezygnowano z wymogu wydzielana dodatkowego pomieszczenia wspólnego.
  • Resort rodziny w projekcie rozporządzenia dotyczącego mieszkań chronionych wprowadził zapis mówiący o konieczności wydzielenia pomieszczenia ogólnego.
  • Miałyby się w nim odbywać zajęcia wspólne czy rodzinne spotkania. Ponadto ograniczona została maksymalna liczba osób w mieszkaniu chronionym – do 7.
  • ZPP podnosił, że tego typu ograniczenia mocno zmniejszą dostępność i tak niewielkiej liczby tego typu lokali. 

Swoją decyzję resort uzasadniał potrzebą podniesienia standardu przebywania osób w mieszkaniach chronionych. - Był to niewątpliwie argument słuszny, lecz abstrahujący od realnych możliwości. Oba powyższe wymogi dotyczyć miały bowiem nie tylko nowotworzonych mieszkań chronionych, lecz również mieszkań chronionych obecnie istniejących - czytamy na stronie ZPP.

Zgodnie ze wskazanymi terminami w pierwotnym rozporządzeniu, czas na dostosowanie - zwolnienie jednego pokoju sypialnego i zmniejszeniu liczby osób przebywających w mieszkaniu - upływałby 1 marca 2019 roku. ZPP alarmował, że wobec braku możliwości szybkiego zwiększenia liczby mieszkań chronionych w praktyce oznaczałoby to obniżenie dostępności do ważnej usługi społecznej.

O swoich zastrzeżeniach przedstawiciele powiatów mówili podczas posiedzenia Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej, gdzie współprzewodniczącym ze strony samorządowej jest Andrzej Płonka, starosta bielski, wiceprezes ZPP.

MRPiPS przychylnie odniósł się do przedstawionej argumentacji i całkowicie zrezygnował z wymogu wydzielana pomieszczenia ogólnego, zaś obniżenie liczby mieszkańców zostało wydłużone do 31 grudnia 2019 roku. Wtedy maksymalna liczba osób w mieszkaniu chronionym ma wynosić 12, zaś od 1 stycznia 2020 roku do 31 grudnia 2021 roku – 10.

Mieszkań chronionych przybywa

Miasta w miarę możliwości tworzą mieszkania chronione, choć potrzeb jest więcej.  Od marca br. nowe mieszkania chronione oddano do użytku w Szczecinie. Przeznaczone są one dla osób starszych, które będą miały zapewnioną całodobową opiekę. W sumie objętych zostanie nią 14 seniorów. Będzie to szóste tego typu mieszkanie w tym mieście.

- Wychodzimy naprzeciw potrzebom seniorów – powiedział podczas otwarcia Piotr Krzystek, prezydent miasta. – Mieszkania chronione to bardzo przyjazna forma opieki nad osobami, które nie są w stanie samodzielnie funkcjonować we własnych środowiskach. Jest to bardzo dobre uzupełnienie systemu wsparcia seniorów w naszym mieście.

Z kolei nowocześnie wyposażonymi mieszkaniami dla wychowanków domu dziecka chwaliło się Jastrzebie. W ubiegłym roku jesienią oddano takie dwupokojowe mieszkanie na os. 1000-lecia. Przeznaczone jest ono dla czterech osób.

– Taką formę mieszkań posiadamy też przy ul. Żeromskiego i przy ul. Kościuszki. Zauważamy, że teraz ponownie mamy sporo młodych ludzi, którzy wychodzą z placówek i rodzin zastępczych i muszą oczekiwać na lokale gminne. W mieszkaniu chronionym będą mogły poznać i nauczyć się samodzielności – wyjaśniała Teresa Jachimowska, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej.

Na tym jastrzębskim osiedlu funkcjonują już dwa mieszkania chronione o powierzchni 50m² dla osób, które zgłaszają się do Punktu Interwencji Kryzysowej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.