PARTNER PORTALU
 • BGK

Mieszkanie Plus. Morawiecki: Mamy do nadrobienia 3 miliony mieszkań

 • GP    12 grudnia 2016 - 10:47
Mieszkanie Plus. Morawiecki: Mamy do nadrobienia 3 miliony mieszkań
Mateusz Morawiecki: Mamy w Polsce takie przekonanie, że chcemy mieć mieszkanie. (fot.:Ministerstwo Rozwoju/twitter.com)

• Rusza program Mieszkanie Plus w samorządach.
• Wicepremier Mateusz Morawiecki podkreślił w Warszawie, że ta inicjatywa ma odbudować deficyt mieszkań w Polsce, który pozostawiły po sobie okres PRL i lata 90. XX w.
• Rolą samorządowców w tym projekcie rządu jest zapewnienie, że skorzystają z niego zwykli Polacy, a nie inwestorzy.
Minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki zainaugurował w Warszawie kolejny etap realizacji programu Mieszkanie Plus. W wystąpieniu, które wygłosił w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych, wicepremier położył nacisk na to jak w programie będzie działał samorząd.

- Deficyt mieszkaniowy w Polsce jest ogromny - podkreślał polityk rządu. Polityk wyliczył, że 600 tysięcy mieszkań brakuje w kraju - ale jak dodamy do tej liczby mieszkania z wielkiej płyty, które były budowane na 40 do 50 lat - ten czas mija - to mamy nie brak miliona mieszkań, a nawet 2 lub 3 milionów.

Morawiecki podkreślał, jak kluczowy dla tego elementu życia ma być program Mieszkanie Plus.

- Tego nie można zrekompensować w oparciu o obecne mechanizmy - mówił kładąc nacisk na, jak to nazwał, "złoty trójkąt" miedzy samorządami, administracją rządową i elementem rynkowym. Rząd i Ministerstwa Rozwoju i Infrastruktury chcą zaangażować samorządy w program Mieszkanie Plus, by uniknąć wykupu nowych M4 budowanych w ramach inicjatywy przez bogatszy kapitał.

Czytaj też: „Mieszkania dla Młodych” lub „Mieszkanie Plus”. A gdyby je połączyć

- Mamy w Polsce takie przekonanie, że chcemy mieć mieszkanie - nawiązywał do poczucia własnej wartości w obywatelach, które buduje posiadanie mieszkania Morawiecki. Po czym zaznaczył, że w ramach wynajmowanych mieszkań w programie Mieszkanie Plus istnieje opcja przejęcia na własność zajmowanego lokalu. 

- Nie ma to być system wykupu mieszkań w celach inwestycyjnych - podkreślił Morawiecki. - Nie po to się angażuje samorządowców - mówił do słuchających go w GPW przedstawicieli tej części administracji publicznej. -  Budujemy mieszkania dla wielu. To będzie program dostępny dla każdego, kto aspiruje do klasy średniej - podsumował.

Co prawda minister nie podał dokładnej liczby mieszkań oddawanych docelowo w ramach inicjatywy Mieszkanie Plus, ale nazwał propozycję " historycznym momentem" dla rynku nieruchomości w Polsce.

- Program zwiększy liczbę mieszkań na rynku - zaznaczył jego kluczowy cel Morawiecki. - Nie tylko mamy do nadrobienia okres PRL, ale i musimy się (tym programem) zmierzyć z niedoskonałością modelu rynku mieszkaniowego lat 90.

Przypomnijmy, wstępnie do realizacji działań inwestycyjnych w ramach Mieszkanie Plus zostały wytypowane nieruchomości w Białej Podlaskiej, Chorzowie, Dębicy, Gliwicach, Katowicach, Kobyłce, Nowej Dębie, Pelplinie, Poznaniu, Radomiu, Skawinie, Stalowej Woli, Starogardzie Gdańskim, Trzebini, Tychach, Wałbrzychu i Wrześni. Więcej o Mieszkaniu Plus przeczytasz tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (5)

 • Gargamel, 2016-12-14 00:15:40

  Morawiecki płatny najemnik hiszpańskich bandytów z Santandera jako prezes BZ WBK jako pierwszy zaczął doić Polaków wysokimi opłatami bankowymi za karty prowadzenie konta itp. A teraz udaje patriotę i obrońcę uciskanego ludu.
 • Iza, 2016-12-13 09:10:32

  Jasne. Ciekawe czemu zapomniał wspomnieć, że od samorządów oczekuje jeszcze oddania dużych terenów pod zabudowę i że przy tym wybrzydza, bo mają być uzbrojone i w jednym kawałku. Podsumowując - nie damy samorządom kasy na budowę, bo to PiS ma zyskać wyborców, ale oczekujemy, że miasta dadzą nam coś ...cennego grzecznie, bez szemrania i za darmo.  rozwiń
 • POetruliKot, 2016-12-12 23:35:01

  Do chłop: Prostyś