PARTNER PORTALU
  • BGK

Mieszkanie plus priorytetem rządu

  • PAP/JL    5 lipca 2016 - 07:18
Mieszkanie plus priorytetem rządu
Program Mieszkanie plus ma się zacząć od 2017 roku. Fot. Pixabay.com

– Mieszkanie plus to projekt, na który będę w tej chwili kładła największy nacisk – deklaruje premier Beata Szydło.
– Do końca roku chcemy przyjąć projekt ustawy, wprowadzić projekt tak, żeby od 2017 r. program Mieszkanie plus się zaczął, żeby ludzie mogli się zapisywać w kolejce na swoje mieszkania – mówi Beata Szydło.

Również szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk uznał Mieszkanie plus za priorytet.

Jeszcze w lipcu powinny zostać opublikowane założenia stosownych projektów ustaw, a po wakacjach muszą być gotowe projekty ustaw. Przygotowaniem ich zajmuje się Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. Tych projektów będzie w sumie około ośmiu, będą dotyczyć: spółdzielni mieszkaniowych, budownictwa socjalnego, komunalnego, wsparcia budownictwa mieszkaniowego, prawdopodobnie Prawa budowlanego – informuje Henryk Kowalczyk.

W ramach Narodowego programu mieszkaniowego, czyli Mieszkania plus, planowanych jest wiele działań i instrumentów o charakterze legislacyjnym i finansowym. Najważniejsze planowane działania dotyczą powołania narodowego operatora mieszkaniowego, który z wykorzystaniem zasobu gruntów publicznych (zgromadzonych w planowanym do powołania Narodowym Funduszu Mieszkaniowym) będzie budował mieszkania na wynajem (w tym z opcją dochodzenia do własności) przeznaczone dla osób o umiarkowanych dochodach.

Kolejny punkt to wsparcie budownictwa na wynajem dla osób o niskich dochodach (społeczne budownictwo czynszowe) realizowane przede wszystkim przez samorządy lokalne – bezpośrednio lub we współpracy z innymi podmiotami (np. towarzystwami budownictwa społecznego, spółdzielniami mieszkaniowymi itp.)

Następne dotyczą: stworzenia systemu wsparcia regularnego oszczędzania na cele mieszkaniowe; wsparcia remontów i termomodernizacji zasobów mieszkaniowych; zmiany w regulacjach wpływających na możliwość budowania nowych mieszkań oraz właściwego gospodarowania istniejącym zasobem (m.in. regulacje cyklu inwestycyjno-budowlanego, prawo mieszkaniowe).

Poszczególne projekty – jak zapowiedziano – będą koordynowane przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, we współpracy z innymi organami władz publicznych oraz innymi podmiotami (np. Bank Gospodarstwa Krajowego).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.