PARTNER PORTALU
  • BGK

Mieszkanie plus: Większość gruntów skarbu państwa nie nadaje się do zabudowy

  • MN    24 czerwca 2016 - 14:35
Mieszkanie plus: Większość gruntów skarbu państwa nie nadaje się do zabudowy
Mieszkanie plus to według słów rządu kolejny rozdział programu Rodzina 500 plus (fot. pixabay)

• Program rządowy Mieszkanie Plus zakłada budowę lokali czynszowych na działkach z publicznego zasobu.
• Skarb państwa obecnie posiada jedną trzecią wszystkich polskich gruntów.
• Więcej niż 85 proc. tych grutnów w ogóle nie nadaje się do zabudowy.
– Informacje Ministerstwa Skarbu Państwa pochodzące z końca 2014 roku wskazują, że prawie 58 proc. krajowych gruntów należy do osób fizycznych – mówi Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.pl. Skarb Państwa posiada nieco mniejszy udział we własności gruntowej (33,9 proc. według danych z 2014 r.). Osoby prawne (np. prywatne spółki), mają prawo własności do 4,2 proc. gruntów w Polsce. Bardzo zbliżony wynik (4,1 proc.) w grudniu 2014 r. dotyczył samorządów.  

Warto zauważyć, że wśród gruntów skarbu państwa aż 24,3 proc. powierzchni kraju zajmują użytki leśne oraz grunty zadrzewione. Z kolei udział państwowych nieruchomości wśród gruntów zabudowanych i zurbanizowanych stanowi zaledwie 0,4 proc. wszystkich polskich gruntów.

Czytaj tez: Mieszkanie plus, czyli każda rodzina z nowym mieszkaniem

Specjaliści wskazują, że wynik 0,4 proc. jest szczególnie istotny w kontekście rządowego programu Mieszkanie Plus. Wprawdzie odsetek gruntów wstępnie nadających się do zabudowy wielorodzinnej można by powiększyć poprzez wliczenie części ziemi rolnej (głównie położonej w granicach miast), ale to rodzi pytanie o atrakcyjność lokalizacji takich działek i możliwość ich przekształcenia na cele inwestycyjne zgodnie z przepisami oraz zasadami dobrej gospodarki rolnej.

Problemem pozostaje fakt, że wiele zurbanizowanych działek z publicznego zasobu nie nadaje się do zabudowy mieszkaniowej np. ze względu na uciążliwe sąsiedztwo zakładów przemysłowych lub torów i zajezdni kolejowych.

Czytaj też: Mieszkanie Plus: Kluczowe znaczenie może mieć lokalizacja

Z kolei lokale w ramach programu Mieszkanie Plus budowane na peryferiach, będą zlokalizowane z dala od niezbędnej infrastruktury, jak sklepy, szkoły, przychodnie lekarskie czy przystanki. Gdyby tak się stało, mieszkania przyczynią się do generowania dodatkowych kosztów – z punktu widzenia lokatorów, którzy będą płacić za prywatny transport, ale także samorządów, które będą musiały inwestować w nową infrastrukturę. Na razie jednak brakuje informacji na temat ilości i lokalizacji dla budowy planowanych mieszkań. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.