PARTNER PORTALU
  • BGK

Mieszkasz za granicą? Możesz nie dostać 500 plus

  • AT    13 lutego 2017 - 10:09
Mieszkasz za granicą? Możesz nie dostać 500 plus
Rodzina nie dostanie 500 plus, bo przeprowadziła się za granicę (fot. mpips.gov.pl)

• Warszawa odmówiła zapłaty świadczenia 500 plus rodzinie z dziesięciorgiem dzieci.
• Powód? Rodzina prowadzi misję ewangelizacyjna na Ukrainie.
Jak czytamy w "Naszym Dzienniku", od roku rodzina M. z Żoliborza toczy spór z władzami Warszawy o świadczenie rodzinne, zasiłek pielęgnacyjny na niepełnosprawną córkę i świadczenie 500 plus. Rodzina wyjechała tymczasowo na misję na Ukrainę.

- Miasto odmówiło przyznania świadczeń, w związku z tym, iż nie zamieszkują na terenie Warszawy - powiedział "Naszemu Dziennikowi" Olaf Szczypiński z Instytutu Ordo Iuris, który wspiera państwa M. w sporze z władzami stolicy.

Czytaj też: 500 plus również dla uchodźców

Olaf Szczypiński wskazał w "Naszym Dzienniku", że miasto argumentowało decyzję o nieprzyznaniu świadczeń między innymi tym, że dzieci państwa M. przestały uczęszczać do szkół w Polsce i zostały zapisane do szkoły na Ukrainie. - W ubiegłym roku rodzina zapisała dzieci do polskich szkół i obecnie realizują one obowiązek szkolny w formie edukacji domowej. Mimo to gmina konsekwentnie odmawiała - powiedział Szczypiński.

Prawnik wskazał, że rodzina na stałe mieszka w Polsce, identyfikuje się jako Polacy, wszyscy mają polskie obywatelstwo i nie zamierzają wyemigrować na Ukrainę, gdzie przebywają jedynie okresowo. Rodzina M. złożyła odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Sprawa powinna być rozpatrzona w ciągu miesiąca, ale od pół roku leży na półce - pisze "Nasz Dziennik".

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wyjaśnia, że nie ma wpływu na decyzję, w tym przypadku urzędu miejskiego w Warszawie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • Izka, 2017-02-14 13:22:55

    Swiadczenia 500plus nie przysluguja ludziom, ktorzy wyjechali za granicę i nie ma znaczenia czy przyjechali oni na Ukrainę czy do USA. Takie jest prawo. Było na temat świadczen dla dzieci mnostwo dyskusji. Ja tez nie otrzymuję 500plus na swoje dzieci, ba, nawet nie mogę korzystac z pomocy funduszu a...limentacyjnego (tj. starac sie o zaliczke alimentacyjną) bo nie zamieszkuje Polski, a moje dzieci rowniez uczą sie w polskiej szkole w trybie domowym. Dlatego nie widze tutaj zadnego skandalu. Jest rzeczywiscie przykre, ze ktos z 10 dzieci nie otrzymuje pomocy, ktora tak by sie przydala. Ale wybierając taką a nie inna drogę życiową nalezy pamietac o jej konsekwencjach. Nie mozna jednoczesnie zjesc ciastka i miec ciastko. Chociaz uwazam, ze miasto powinno w tym specyficznym przypadku zrobic wyjątek bo wiadomo, ze na Ukrainie ci ludzie raczej zbyt duzego wsparcia na dzieci nie dostaną (prawdopodobnie żadnego). Ale tak naprawdę nie ma niczego nadzwyczajnego tym razem w postępowaniu samorządu i wolalabym, żeby prasa nie wprowadzala spoleczenstwa w bład i nie mącila ludziom w glowach.  rozwiń