PARTNER PORTALU
  • BGK

"Migracje Kreacje" w Gdyni: Obozy dla uchodźców miastami przyszłości?

  • aw    5 lipca 2016 - 14:31
"Migracje Kreacje" w Gdyni: Obozy dla uchodźców miastami przyszłości?
Przestrzeń gdyńskiego portu jest centralnym miejscem ekspozycji II edycji "Migracji Kreacji" (fot.gdynia.pl)

• Architektura humanitarna to temat prelekcji, jaka odbędzie się w czwartek 7 lipca w Muzeum Emigracji w Gdyni.
• Podczas spotkania w Muzeum Emigracji zostaną zaprezentowane konkretne działania w obozach dla uchodźców, realizowane przez samych mieszkańców, ale też architektów czy organizacje pozarządowe.
Jednym z ważniejszych tematów w Europie jest kwestia uchodźców i jest to problem niezwykle ważny dla miast.

- Doszło do wykorzystania różnego rodzaju elementów przestrzeni publicznej, w niektórych miastach zamknięto sale gimnastyczne albo wykorzystano różne obiekty, gdzie można było tych ludzi ulokować. W Brukseli ci ludzie zadomowili się w parkach, co zmieniło w jeden dzień obraz tej części miasta w koczowisko. To jest początek procesu, który będzie się dalej toczył - twierdzi europoseł Jan Olbrycht

Z problemem tym od lat zmaga się Bliski Wschód

Nazwanie „tymczasowym” osiedla, które istnieje od 30 lat, wydaje się absurdem. Niejednokrotnie jednak tak właśnie funkcjonują obozy dla uchodźców. Miejsca, które miały istnieć przez chwilę, w ciągu dekad przemieniają się w faktyczne miasta.

Czy obozy dla uchodźców to miasta przyszłości? Architektura humanitarna to tanie budownictwo, nastawione na rozwiązywanie palących problemów biedniejszych rejonów globu. Określane są także mianem architektury społecznej czy partycypacyjnej, ponieważ przy jej wznoszeniu często zaangażowani są jej przyszli użytkownicy. Czy zatem architektura humanitarna jest tworzona „dla” czy „przez” uchodźców?

Na te pytania będą odpowiadać w Muzeum Emigracji w Gdyni 7 lipca Magda Qandil, specjalistka w zakresie migracji przymusowych na Bliskim Wschodzie i Martyna Obarska, wicenaczelna „Magazynu Miasta”.  Spotkaniu będzie towarzyszyła projekcja filmu dokumentalnego o obozie Zaatari w Jordanii.

Podczas spotkania w Muzeum Emigracji zostaną zaprezentowane konkretne działania w obozach dla uchodźców, realizowane przez samych mieszkańców, ale też architektów czy organizacje pozarządowe. Magda Qandil przedstawi idee Hassana Fathiego oraz współczesnej architektury zaangażowanej. Przybliży też sytuację i architekturę obozów o krótkim okresie trwania (obozy w Grecji i na Bałkanach) jak i obozy-miasta obecne od kilku (Zaatari w Jordanii) do kilkudziesięciu lat (obozy palestyńskie w Libanie i Syrii). Martyna Obarska opowie natomiast o tym, w jaki sposób tematyka architektury humanitarnej jest obecna na trwającym obecnie Biennale Architektury w Wenecji.

Spotkanie odbędzie się w ramach drugiej edycji "Migracji Kreacji", organizowanych przez Muzeum Emigracji. Kolejna projekcja filmu i prelekcja pt. 'Dzielnice migracyjne" odbędzie się 14 lipca. Druga edycja "Migracji Kreacji" to m.in. spacery trasy śladami pereł portowej architektury. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.