PARTNER PORTALU
  • BGK

Ministerstwo Środowiska: Jan Szyszko zarzuca poprzednikom zaniechania. Stanisław Gawłowski się tłumaczy

  • PAP/AT    25 stycznia 2016 - 12:35
Ministerstwo Środowiska: Jan Szyszko zarzuca poprzednikom zaniechania. Stanisław Gawłowski się tłumaczy
Nowe kierownictwo MŚ przedstawiło "bilans otwarcia" (Jan Szyszko, fot.facebook.com/prof.JanSzyszko)

• Ministerstwo Środowiska przedstawiło "bilans otwarcia"
• Minister Jan Szyszko skrytykował działania swoich poprzedników.
• By wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski odpiera zarzuty obecnego szefa resortu.
Nowe kierownictwo MŚ przedstawiło "bilans otwarcia". Według MŚ bilans ten jest spisem błędów, zaniechań czy nieracjonalnych działań, jakie zostały popełnione przez poprzednie kierownictwo resortu za rządu koalicji PO-PSL.

Wśród zaniechań i błędów minister Szyszko wymienił m.in. blisko 600 zaległych aktów prawnych (w tym brak Prawa wodnego), oddanie koncesji geologicznych obcemu kapitałowi, czy niszczenie bezpieczeństwa energetycznego Polski przez przyjęcie rozwiązań UE.

Resort skrytykował też działania ws. zmian dotyczących obwodnicy Augustowa, która miała przebiegać przez Dolinę Rospudy.

Minister wskazał, że „celem ochrony widoku na dolinę Rospudy oraz dziko żyjących tam gatunków zmieniono lokalizację obwodnicy Augustowa i przeprowadzono ją przez pola miejscowych rolników”. To jego zdaniem spowodowało to do zniszczenia pól, niepowstała też droga S, 19 która miała ożywić gospodarczo tamte rejony.

Były wiceminister środowiska a obecnie poseł PO i przewodniczący sejmowej komisji środowiska ocenił, że "zarzuty ministra środowiska Jana Szyszki to nieudolna próba szukania haków na poprzedników".

„Wiemy, że PiS postanowiło szukać haków na poprzedników, we wszystkich resortach. Prowadzone są różnego rodzaju audyty by zaatakować poprzedników. Minister Szyszko jednak żadnego haka nie znalazł, ponieważ za naszych rządów wszystko robiliśmy zgodnie z prawem, relacje z KE były poprawne, finansowanie ze środków europejskich odbywało się bez zakłóceń” – powiedział Gawłowski.

Jego zdaniem nowe kierownictwo szuka usprawiedliwienia dla przyszłego nieudolnego zarządzania kwestiami środowiskowymi.

„Sprawa Rospudy udowadnia, że obecny szef MŚ nie wie, jakie jest prawo europejskie. Powinien mieć świadomość tego, że kwestia lokalizacji takiej trasy musi być m.in. skonsultowana społecznie, trzeba też brać pod uwagę czynniki ekonomiczne i ekologiczne. Za poprzednich rządów PiS przygotowany przez nich projekt trasy nie spełniał tych warunków. Był też kwestionowany przez środowiska ekologiczne. Przeciwko przebiegowi trasy w tamtym miejscu protestował też nieżyjąca małżonka prezydenta Lecha Kaczyńskiego” – powiedział.

Poseł podkreślił też, że zarzut mniejszej wycinki w Puszczy, co miało doprowadzić do zamierania drzew i strat ekonomicznych, jest śmieszny i świadczy z jakim ministrem mamy do czynienia.

„Minister chyba nie rozumie jaka jest rola ministra środowiska, a jest nią m.in. dbałość o pierwotne zasoby polskiego środowiska. Puszcza Białowieskie pełni rolę w Europie taką samą jak Amazonia na świecie. Zmniejszając wycinkę w 2012 r. zawarto kompromis między ekologami, społecznością lokalną i LP. Sprowadzał się on do tego, że przyroda poradzi sobie sama, a człowiek będzie w nią ingerował jak najmniej” – wyjaśnił.×
KOMENTARZE (2)

  • Marek, 2016-03-04 21:38:03

    W bilansie otwarcia brakuje informacji o patologiach w IMGW. To jak jest źle wiadomo od jesieni 2014 r. kiedy ABW aresztowała byłego Zastępcę Dyrektora IMGW.
  • Szopenowski , 2016-01-27 05:42:48

    Panie Gawłowski, czy konsultacje były przeszkodą w innych dziedzinach resortu, np w odpadach? Ustawa o zmianie ustawy o odpadach w błyskawicznym tempie przeszła bez konsultacji! Były resort nie wdrożył ponad 500 rozporządzeń - argumenty typu dolina Rospudy są nie na miejscu.