PARTNER PORTALU
 • BGK

Ministerstwo ws. zwrotów z 500 plus: można porozumieć się z gminą

 • PAP/AH    15 marca 2018 - 12:45
Ministerstwo ws. zwrotów z 500 plus: można porozumieć się z gminą
Bartosz Marczuk zaznacza, że można się porozumieć z gminą w kwestii zwrotu nienależnie pobranych pieniędzy z programu "Rodzina 500 plus". (Fot. MRPiPS)

Kwoty zwrotów nienależnie pobranych pieniędzy z programu "Rodzina 500 plus" nie są duże - ocenił wiceminister rodziny pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk. Zwrócił uwagę, że można się z gminą dogadywać, jeśli chodzi o formę tego zwrotu.
 • Nakaz zwrotu środków dotyczy rodzin, które bezpodstawnie pobierały świadczenie "500 plus".
 • Można się porozumieć z gminą w kwestii tego zwrotu.
 • Dopuszczalna jest spłata ratalna, a w skrajny przypadkach nawet umorzenie.

Marczuk ocenił, że zwroty nienależnie pobranych pieniędzy ze świadczenia "Rodzina 500 plus" nie są duże. - To ok. 47 mln zł. Na program przeznaczyliśmy w ubiegłym roku prawie ponad 23 mld zł. Czyli zwroty to jest ok. 0,2 proc. - przekonywał.

Jak podkreślił, kwestia zwrotów nie jest czymś nowym. Wspomniał o systemie świadczeń rodzinnych, działającym w Polsce od 14 lat. - Kwota nienależnie pobranych świadczeń rodzinnych w 2016 r. wyniosła 38 mln zł. W 2017 r. było to 36 mln. Czyli do systemu, który jest znacząco mniejszy niż 500+ zwracane są porównywalne kwoty. To nic nadzwyczajnego. Sumy te nie zmieniają się znacząco. Chodzi tutaj o system, który wypłaca m.in. zasiłek rodzinny i dodatki do niego - mówił.

Wiceminister zwrócił uwagę, że nakaz zwrotu środków dotyczy rodzin, które bezpodstawnie pobierały świadczenie "500 plus". Wyjaśniał, że chodzi głównie o osoby, które deklarowały, że ich dochód nie przekracza 800 złotych na osobę i dzięki temu pobierały świadczenie na pierwsze dziecko. - Powodem nakazu zwrotu środków jest najczęściej niefrasobliwość rodziców, brak wiedzy lub ukrywanie dochodu. Niektórym być może niespecjalnie chce się iść do urzędu i zgłosić, że mają dodatkowy dochód. I różni się on od tego we wniosku o "500 plus". Inni po prostu nie chcą tego zrobić lub o tym zapominają - mówił.

Przypomniał, że wypełniając wniosek o "500 plus" rodzice podpisują pouczenie, że zobowiązują się do uaktualniania swoich dochodów. - Działa to w dwie strony. Jeśli tracimy pracę i dochód możemy poinformować o tym gminę i ubiegać się o świadczenia "500 plus" na pierwsze dziecko lub o inne świadczenie - wyjaśniał Marczuk.

Jak zaznaczył, można się porozumieć z gminą w kwestii zwrotu nienależnie pobranych pieniędzy z programu "Rodzina 500 plus". - Można się z gminą dogadywać, jeśli chodzi o formę zwrotu. Może to być rozłożone na raty. Może to być potrącane z bieżących świadczeń. Może to być nawet, w skrajnej sytuacji, umorzenie. Ale nie jest to częsty przypadek. Te pieniądze z zasady trzeba zwrócić - powiedział wiceszef MRPiPS.

Zwrócił uwagę, że gminy mają możliwość sprawdzenia, czy dochód rodziny jest zgodny z tym, co jest deklarowane we wniosku. - Nie ma sytuacji, że ktoś się prześlizgnie. Najczęściej sprawy te wychodzą, gdy rodziny składają wniosek o świadczenie na kolejny okres. Wyposażyliśmy też gminy w narzędzia, aby mogły sprawdzać on-line informacje o dochodach. Dlatego warto pamiętać o obowiązkach, bo później trzeba zwracać kwotę - mówił.

Zaznaczył, że spodziewa się, iż w nowym okresie zasiłkowy będzie mniej zwrotów. Przypomniał, że kiedy startował program "500 plus", rodzicie musieli podać swoje zarobki sprzed dwóch lat. Teraz podawane są z poprzedniego roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

 • cd eLPe, 2018-03-16 11:58:17

  Tym bardziej, że mamy tu do czynienia ze środkami na zadanie zlecone przez wojewodę, które są środkami "znaczonymi". To taki niuans, na który z poziomu wiceministra się nie przykłada większej wagi...
 • eLPe, 2018-03-16 11:49:33

  Panie wiceministrze, z gminą NIE "można się z gminą dogadywać" !!! Dla działań gminnych urzędników przewidziane są procedury, kryteria i opisane w prawie działania. Skoro Pan tego nie wie, to...