PARTNER PORTALU
 • BGK

Młodzież Wszechpolska przeciwko prezydentom

 • pt/pap    3 lipca 2017 - 12:20
Młodzież Wszechpolska przeciwko prezydentom
Deklaracja Unii Metropolii Polskich. (fot. D.Paszliński)

Deklaracja o współdziałaniu w dziedzinie migracji, którą podpisała większość prezydentów Unii Metropolii Polskich, jest skandaliczna - ocenili działacze Młodzieży Wszechpolskiej. Zapowiedzieli pikiety w miastach, których prezydenci podpisali ten dokument.
O podpisaniu deklaracji poinformowano podczas piątkowej konferencji prasowej towarzyszącej odbywającej się w Gdańsku konferencji "Miasta integrujące. Integracja = bezpieczeństwo".

Jej sygnatariusze zadeklarowali m.in. "otwartość i wolę partnerskiej współpracy z administracją rządową, organizacjami pozarządowymi i związkami religijnymi w zakresie tworzenia i wdrażania polskiej polityki migracyjnej, opartej o zarządzaniu bezpiecznymi migracjami".

"Polskie duże miasta od wielu lat są otwarte na procesy migracyjne i różnorodność mieszkańców" - napisano w dokumencie sygnowanym przez prezydentów Białegostoku, Bydgoszczy, Gdańska, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Warszawy i Wrocławia.

Na poniedziałkowym briefingu przed warszawskim ratuszem rzecznik MW Mateusz Pławski poinformował, że Młodzież Wszechpolska zamierza podjąć działania "w związku ze skandalicznymi deklaracjami prezydentów 11 miast, sugerującymi chęć przyjmowania przez nich obcych nam kulturowo i etnicznie emigrantów". "Jeśli za słowami tych prezydentów pójdą czyny, zapamiętamy ich jako parszywą jedenastkę" - oświadczył.

Według niego, "społeczeństwo polskie, co pokazują sondaże, jest przeciwne przyjmowaniu jakichkolwiek migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej".

Według Pławskiego dla samorządowców podpisanie deklaracji "jest to pewnego rodzaju strzał w stopę przed wyborami samorządowymi". "Wiedzieliśmy, że są to ludzie głupi, ale nie sądziliśmy, że aż tak. Jest to pewnego rodzaju polityczne samobójstwo z ich strony" - dodał.

Podkreślił też, że samorządy nie są od prowadzenia polityki zagranicznej, czy migracyjnej i że jest to zadanie rządu.

Pławski przekonywał, że jeśli wskutek działań samorządowców zostaną sprowadzeni do Polski uchodźcy, to w kraju wrośnie zagrożenie związane z terroryzmem.

Prezydenci miast napisali w deklaracji, że "migracje to procesy dynamiczne, powszechne i - jak pokazuje historia świata - nieuniknione, a w kontekście sytuacji społeczno-demograficznej Polski - wręcz korzystne".

"Wspólnie jesteśmy w stanie wypracować odpowiednią kulturę przyjęcia migrantów, co pomoże rozwijać nasze miasta, czynić je bardziej innowacyjnymi i konkurencyjnymi" - napisali. Zadeklarowali także współdziałanie miast poprzez "wymianę doświadczeń i dobrych praktyk, w celu zapewnienia wysokiej jakości życia wszystkim mieszkańcom, w duchu solidarności i odpowiedzialności za wspólnotę, którą tworzymy wraz z migrantami".

W deklaracji poinformowano także o powołaniu zespołu roboczego ds. migracji i integracji, wspieranego wiedzą Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) oraz Biura Wysokiego Komisarza Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR). 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • sezon ogórkowy, 2017-07-04 18:05:21

  Do Julek: tak, to prawda. Pewnie pokończyli gimnazja... ;-)
 • Julek, 2017-07-04 12:49:51

  No cóż. Młodzież Wszechpolska jeszcze raz dowiodła, że ma kłopoty z czytaniem ze zrozumieneim i wyciąganiem logicznych wniosków.