PARTNER PORTALU
  • BGK

Mniej billboardów w jesiennej kampanii wyborczej? Posłowie chcą ograniczenia reklam włodarzy za publiczne pieniądze

  • AH    14 marca 2018 - 10:12
Mniej billboardów w jesiennej kampanii wyborczej? Posłowie chcą ograniczenia reklam włodarzy za publiczne pieniądze
Ograniczeniem możliwości reklamowania się lokalnych włodarzy za publiczne pieniądze od prawie roku zajmuje się sejmowa komisja ds. petycji. (Zdjęcie ilustracyjne pixabay.com)

Koniec lansowania się lokalnych włodarzy za publiczne pieniądze? Nad takim pomysłem pracuje sejmowa komisja ds. petycji, a popierają go resorty finansów i administracji.
Ograniczeniem możliwości reklamowania się lokalnych włodarzy za publiczne pieniądze od prawie roku zajmuje się sejmowa komisja ds. petycji. Chodzi o nowelizację ustaw o samorządzie gminnym, powiatu i województwa tak, by te jednostki nie mogły finansować informacji i reklam, na których występują szefowie gmin, starostowie, marszałkowie, radni i parlamentarzyści. Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", pomysł popierają MSWiA i resort finansów.

Czytaj takze: Brakuje chętnych na urzędników wyborczych. PKW poprosi o pomoc włodarzy miast?

Resort finansów uważa, że wprowadzenie dodatkowych ograniczeń dla samorządów wydaje się uzasadnione, bo „nie istnieje skuteczna regulacja prawna ograniczająca agitację polityczną jeszcze przed rozpoczęciem kampanii wyborczej” - dziennik cytuje stanowisko ministerstwa.

Resort administracji wskazuje, że stanowisko na temat słuszności ustawowego zakazu w tej sprawie powinno zostać wypracowane w ramach współdziałania właściwej komisji parlamentarnej z przedstawicielami środowisk samorządowych oraz Państwowej Komisji Wyborczej.

Jednak MF zaleca ostrożność we wprowadzaniu generalnego zakazu finansowania przez samorząd informacji i reklam, na których prezentowane są wizerunki osób pełniących funkcje publiczne. Nie zawsze bowiem służą promocji tych osób, często zaś stanowią faktycznie informację o istotnych wydarzeniach z życia danej społeczności i działalności samorządu.

Czytaj także: Co szef MSWiA ustalił z przewodniczącym PKW ws. kamer w lokalach wyborczych?

"Dziennik Gazeta Prawna" podkreśla, że pomysł może szybko doczekać się realizacji, gdyż posłowie są dość zgodni w tej sprawie. Zakaz popierają zarówno politycy partii rządzącej, jak i PO czy Kukiz’15. Jednak zważywszy na kalendarz wyborczy, raczej nie uda im się przeforsować go na tegoroczną kampanię.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.