PARTNER PORTALU
 • BGK

MON, Macierewicz, obrona terytorialna: pierwsze oddziały na Podlasiu, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu

 • pt/pap    10 marca 2016 - 22:14
MON, Macierewicz, obrona terytorialna: pierwsze oddziały na Podlasiu, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu
Brygad PT ma być 17; dwie mają powstać na Mazowszu, które jest najrozleglejszym województwem (fot. malopolska.obronanarodowa.pl)

• Wojska obrony terytorialnej będą funkcjonowały na trzech poziomach, ściśle powiązanych z podziałem administracyjnym - kraju, województwa i powiatu.
• Prace nad koncepcją nie są jeszcze zakończone, ale zaprezentowany wariant jest zbliżony do ostatecznego i w ciągu dwóch-trzech tygodni ma zostać zaakceptowany przez ministra Antoniego Macierewicza.
Prace nad koncepcją nie są jeszcze zakończone, ale zaprezentowany w czwartek wariant jest zbliżony do ostatecznego i w ciągu dwóch-trzech tygodni ma zostać zaakceptowany przez ministra Antoniego Macierewicza.

Pełnomocnik szefa MON ds. tworzenia obrony terytorialnej kraju dr Grzegorz Kwaśniak powiedział, że wojska obrony terytorialnej będą funkcjonowały na trzech poziomach, ściśle powiązanych z podziałem administracyjnym - kraju, województwa i powiatu. Na poziomie krajowym ma powstać dowództwo obrony terytorialnej w zreformowanym Sztabie Generalnym WP.

W każdym województwie ma zostać powołane dowództwo brygady obrony terytorialnej, a w każdym mieście wojewódzkim - batalion obrony terytorialnej. Na najniższym poziomie, który ma być podstawą systemu, ma zostać utworzona jedna kompania (ok. 100 ludzi) w każdym powiecie.

Docelowo - za kilka lat - mają powstać 364 kompanie. Będą pogrupowane w 86 batalionów (po 4-5 kompanii) podległych wojewódzkim brygadom (po 3-4 bataliony).

Brygad ma być 17; dwie mają powstać na Mazowszu, które jest najrozleglejszym województwem. Każda brygada ma liczyć 1,5-2,5 tys. żołnierzy. Łącznie w obronie terytorialnej ma służyć ok. 35 tys. żołnierzy.

W kompaniach powiatowych żołnierze mają szkolić się średnio 30 dni w roku - raz w miesiącu w weekend oraz raz w roku przez kilka dni na poligonie.

Kwaśniak powiedział, że MON prowadzi rozmowy z MSWiA, bo chce, by lekka broń i indywidualne wyposażenie żołnierzy było przechowywane w komendach powiatowych policji, które mają odpowiednie magazyny. Cięższe uzbrojenie ma być przechowywane w magazynach na poziomie batalionów i brygad.

Więcej na parlamentarny.pl

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (8)

 • wąsaty, 2016-03-17 14:04:32

  Szanowni komentatorzy. Obrona Terytorialna Kraju, nie polega na pokazywaniu giwery kolegom, przy piwku ani na posiadaniu broni w domu. Zapytajcie o to Szwajcarów. Oni to najlepiej wiedzą. I nie piszcie, niepotrzebnych nikomu, głupot.
 • zwyklypolak, 2016-03-13 16:11:18

  pokazało by się giwerkę w sobotę przy piwku na ławeczce kolegom ha ha ..
 • gucio, 2016-03-12 15:50:43

  a co stoi na przeszkodzie aby każdy zolnierz miał bron osobista w domu ?? razem z oporządzeniem !! tak jest w gwardii narodowej usa !! może to dobry przykład ??