PARTNER PORTALU
  • BGK

MON: Wojsko uruchomiono niezwłocznie po wnioskach wojewodów

  • PAP/AT    23 sierpnia 2017 - 11:33
MON: Wojsko uruchomiono niezwłocznie po wnioskach wojewodów
Wojsko z pomocą poszkodowanym w nawałnicach (fot.mon.gov.pl)

Wojsko zostało uruchomione niezwłocznie po tym, jak wpłynął wniosek od wojewody, najpierw pomorskiego, potem kujawsko-pomorskiego, czyli zgodnie z ustawą o zarządzaniu kryzysowym - zapewnił wiceszef MON Michał Dworczyk.
Wiceminister obrony był pytany w Polskim Radiu 24 o to, czy wojsko zdało egzamin podczas pomocy poszkodowanym w nawałnicach.

"Wojsko zostało uruchomione niezwłocznie po tym, jak wpłynął wniosek od wojewody, najpierw pomorskiego, potem kujawsko-pomorskiego, czyli zgodnie z ustawą o zarządzaniu kryzysowym. Wtedy można było użyć polskie siły zbrojne. W ciągu kilku godzin żołnierze, a potem ciężki sprzęt, dotarły w miejsce wskazane przez wojewodów i do dzisiaj żołnierze, oficerowie i sprzęt wojskowy jest wykorzystywane" - odpowiedział.

Jak podkreślił, "żołnierze z dużym poświęceniem pracują". Według niego, są to prace przede wszystkim ciężkie, związane np. z udrażnianiem koryta Brdy czy innych mniejszych rzek w regionie, który został dotknięty nawałnicą.

Czytaj też: Wojewoda pomorski: Stan klęski żywiołowej nie był potrzebny, a wojsko pomogło na czas

"Bardzo dobrze współpraca przebiega z lokalną społecznością, ze służbami, z państwową strażą pożarną" - dodał Michał Dworczyk.

W nocy z 11 na 12 sierpnia nad Polską przeszły nawałnice, wskutek których zginęło sześć osób; poszkodowane zostały 54 osoby, w tym 15 strażaków. Nastąpiły także liczne zniszczenia, głównie w województwach Pomorskim i Kujawsko-Pomorskim. Uszkodzonych zostało ponad 4 tys. budynków, z czego ponad 3 tys. to budynki mieszkalne. Zniszczeniu uległo ponad 39 tys. hektarów lasów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.