PARTNER PORTALU
 • BGK

Monika Jaruzelska wystartuje w wyborach samorządowych

 • PAP/JS    16 maja 2018 - 23:07
Monika Jaruzelska wystartuje w wyborach samorządowych
O kandydowaniu w najbliższych wyborach samorządowych z listy SLD Jaruzelska poinformowała w połowie marca ( fot. youtube.com)

Start w wyborach do rady miasta Warszawy, ewentualnie w przyszłych wyborach parlamentarnych – zapowiada Monika Jaruzelska. Jak dodała, wzorem politycznego i społecznego zaangażowania są dla niej związane z lewicą Jolanta Szymanek-Deresz oraz Izabela Jaruga-Nowacka, które zginęły 10 kwietnia 2010 r.
 • Przyznała, że w polityce chciałaby zajmować np. edukacją.
 • "Widzę tu wiele nieprawidłowości. Chciałabym mieć wpływ, żeby móc coś zmienić" - dodała, wspominając m.in. o ostatniej reformie oświaty i likwidacji gimnazjów.
 • Jaruzelska wspomniała, że o możliwym zaangażowaniu w politykę rozmawiała ze swym ojcem - gen. Wojciechem Jaruzelskim - kilka lat przed jego śmiercią, gdy otrzymała pierwsze takie propozycje z ówczesnego Ruchu Palikota i jednocześnie z SLD.

"Takich bardzo konkretnych propozycji jeszcze nie mam. Na razie może będzie to rada miasta (Warszawy), może w przyszłości parlament. W tej chwili trwają jeszcze pewne ustalenia" - powiedziała Jaruzelska, pytana podczas konferencji prasowej w Płocku tamtejszego SLD i Klubu Niezależnej Myśli Politycznej o swój aktywny udział w polityce.

O kandydowaniu w najbliższych wyborach samorządowych z listy SLD Jaruzelska poinformowała w połowie marca. "Pod sztandarami SLD zdecydowałam się wkroczyć na drogę polityczną" - oświadczyła wówczas w Polsat News. Informację tę potwierdził wtedy szef Sojuszu Włodzimierz Czarzasty, dziękując Jaruzelskiej na Twitterze za przyjęcie propozycji.

"Gdyby pół roku temu ktoś powiedziałby mi, że będę dzisiaj w takiej sytuacji, mówiąc o jakiejś swojej drodze politycznej, to odparłabym, że raczej jest to niemożliwe" - mówiła Jaruzelska podczas konferencji prasowej w płockiej księgarnio-kawiarni "Czerwony atrament".

Jak podkreśliła, impulsem "do włączenia się w jakieś działanie społeczne dla ludzi" były dla niej dymisje generałów - "dobrowolne, albo wymuszone" - za czasów gdy szefem MON był Antoni Macierewicz oraz tzw. ustawa degradacyjna, która w jej ocenie "dotyczyła całego wojska" i otwierała możliwość jego "kompletnego upolitycznienia".

Pytana, jak widzi swoją rolę w polityce oraz o plany związane z SLD, Jaruzelska zastrzegła, iż nie chce na razie składać konkretnych deklaracji i mówić o szczegółach. "Mam poczucie, że trochę stałam się polityczną sensacją sezonu, a nie chciałabym budować swojej popularności, a bardziej wiarygodność. W związku z tym staram się unikać stwierdzeń, że zrobię to lub to. Na razie nie chcę za dużo mówić. Nie chcę stracić wiarygodności, a zyskiwać tylko popularność" - oświadczyła.

Przyznała, że w polityce chciałaby zajmować np. edukacją. "Widzę tu wiele nieprawidłowości. Chciałabym mieć wpływ, żeby móc coś zmienić" - dodała, wspominając m.in. o ostatniej reformie oświaty i likwidacji gimnazjów.

Jaruzelska wspomniała, że o możliwym zaangażowaniu w politykę rozmawiała ze swym ojcem - gen. Wojciechem Jaruzelskim - kilka lat przed jego śmiercią, gdy otrzymała pierwsze takie propozycje z ówczesnego Ruchu Palikota i jednocześnie z SLD. "Cztery, pięć lat temu, kiedy miałam pierwsze propozycje startu w wyborach, byłam przekonana, że jak powiem o tym ojcu, to on odpowie: oj, Moniczko, nie wchodź w to, to ciężkie jest, jesteś wrażliwa. A ojciec powiedział właśnie wtedy: wiesz co, to może jest dobry pomysł i zaczął zbierać mi lektury, które powinnam czytać" - opowiadała.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.