PARTNER PORTALU
  • BGK

Morawiecki, Juzwenko i Modzelewski honorowymi obywatelami Wrocławia

  • pt/pap    21 kwietnia 2016 - 21:55
Morawiecki, Juzwenko i Modzelewski honorowymi obywatelami Wrocławia

Karol Modzelewski (fot.wikipedia.pl)

•Założyciel "Solidarności Walczącej" Kornel Morawiecki, wieloletni dyrektor Ossolineum Adolf Juzwenko i działacz opozycji w PRL prof. Karol Modzelewski zostali honorowymi obywatelami Wrocławia.
•Decyzję o uhonorowaniu podjęli miejscy radni.
•Tytuł "Civitate Wratislaviensi Donatus" przyznaje Rada Miejska Wrocławia osobom - jako podkreślono w uzasadnieniu uchwały - odgrywającym "istotne role w życiu społecznym, kulturalnym i gospodarczym".
W ostatnich dniach kontrowersję wśród niektórych wrocławskich polityków wywołała kandydatura Morawieckiego. Działacze Nowoczesnej i SLD sprzeciwiali się przyznaniu tytułu Morawieckiemu w związku z jego zachowaniem podczas głosowania nad wyborem prof. Zbigniewa Jędrzejewskiego na sędziego TK. Podczas tego głosowania głos w imieniu Morawieckiego oddała Małgorzata Zwiercan.

Podczas  sesji Rady Miasta Wrocławia radni zdecydowali przyznać tytuł honorowego obywatela miasta wszystkim trzem zgłoszonym kandydatom - Morawickiemu, Juzwence oraz Modzelewskiemu.

Kornel Morawiecki to założyciel i przewodniczący "Solidarność Walczącej". W PRL angażował się w działalność opozycyjną już od końca 1968 r., wielokrotnie musiał się ukrywać. Po 1989 r. startował w wyborach do Sejmu i Senatu oraz w 2010 r. w wyborach prezydenckich.

Posłem został w 2015 r., startując z listy Kukiz 15'. W ub. tygodniu wystąpił z klubu Kukiz 15' w związku ze sprawą głosowania nad wyborem prof. Zbigniewa Jędrzejewskiego na sędziego TK.

Historyk Adolf Juzwenko to wieloletni dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu. Od stycznia 2016 r. zasiada w Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. W 2007 r. otrzymał Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, a w 2009 r. został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Historyk prof. Karol Modzelewski - opozycjonista z czasów PRL; wraz z Jackiem Kuroniem w 1965 r. napisał "List otwarty do Partii", uznawany za fundament kształtującej się opozycji. Wielokrotnie aresztowany i internowany. Po 1989 r. był senatorem I kadencji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.