PARTNER PORTALU
  • BGK

Morawiecki, Juzwenko i Modzelewski honorowymi obywatelami Wrocławia

  • PAP    24 czerwca 2016 - 17:38
Morawiecki, Juzwenko i Modzelewski honorowymi obywatelami Wrocławia
Tytuł "Civitate Wratislaviensi Donatus" przyznaje Rada Miejska Wrocławia osobom odgrywającym "istotne role w życiu społecznym, kulturalnym i gospodarczym".(fot.wroclaw.pl)

Założyciel "Solidarności Walczącej" poseł Kornel Morawiecki, wieloletni dyrektor Ossolineum Adolf Juzwenko i działacz opozycji w PRL prof. Karol Modzelewski odebrali w piątek (24 czerwca) tytuł honorowego obywatela Wrocławia.
Tytuł "Civitate Wratislaviensi Donatus" przyznaje Rada Miejska Wrocławia osobom - jak podkreślono w uzasadnieniu uchwały - odgrywającym "istotne role w życiu społecznym, kulturalnym i gospodarczym".

W piątek (24 czerwca) w ratuszu na uroczystej sesji Rady Miejskiej zorganizowanej w trakcie obchodów Dni Wrocławia prezydent miasta Rafał Dutkiewicz wręczył honorowe obywatelstwo Kornelowi Morawieckiemu, Adolfowi Juzwence i Karolowi Modzelewskiemu. Wręczono również innym wyróżnionym osobom nagrody miasta i prezydenta.

- Honorujemy dziś osoby i instytucje szczególnie zasłużone dla naszego miasta, których zaangażowanie i ciężka praca przyczyniają się do zmiany otaczającego nas świata na lepszy i piękniejszy - podkreślił Dutkiewicz.

Czytaj też: Prof. Jan Węglarz honorowym obywatelem Poznania

Kornel Morawiecki to założyciel i przewodniczący "Solidarność Walczącej". W PRL angażował się w działalność opozycyjną już od końca 1968 r., wielokrotnie musiał się ukrywać. Po 1989 r. startował w wyborach do Sejmu i Senatu oraz w 2010 r. w wyborach prezydenckich. Posłem został w 2015 r., startując z listy Kukiz '15.

Historyk Adolf Juzwenko to wieloletni dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu. Od stycznia 2016 r. zasiada w Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. W 2007 r. otrzymał Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, a w 2009 r. został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Historyk prof. Karol Modzelewski - opozycjonista z czasów PRL; wraz z Jackiem Kuroniem w 1965 r. napisał "List otwarty do Partii", uznawany za fundament kształtującej się opozycji. Wielokrotnie aresztowany i internowany. Po 1989 r. był senatorem I kadencji.

Tytuł honorowego obywatela Wrocławia od 1993 r. przyznano kilkudziesięciu osobom. W tym gronie znaleźli się m.in. Jan Paweł II, Tadeusz Różewicz, Vaclav Havel i Dalajlama XIV.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.