PARTNER PORTALU
  • BGK

Można składać wnioski o pomoc dla poszkodowanych w nawałnicach

  • PAP/AT    22 września 2017 - 07:25
Można składać wnioski o pomoc dla poszkodowanych w nawałnicach
Skutki usuwania nawałnic będą trwały jeszcze długo - powiedziała premier (Beata Szydło, fot.twitter.com/PremierRP)

Pieniądze na pomoc czekają, a wojewodowie są gotowi do ich przesyłania na konta samorządów, jak tylko wpłyną wnioski o kwoty dla poszkodowanych w nawałnicach - powiedziała premier Beata Szydło.
• Premier zaapelowała do samorządów o sprawne szacowanie szkód wyrządzonych przez nawałnice i składanie wniosków do wojewodów o pieniądze na pomoc.

• Zaznaczyła, że pieniądze na pomoc dla poszkodowanych czekają,

• Przypomniała o powstaniu zespołu, który zajmie się poprawą działania systemu reagowania na takie zdarzenia.

"Skutki usuwania nawałnic będą trwały jeszcze długo. Myśmy się skoncentrowali przede wszystkim, w tym pierwszym etapie, na usuwaniu tych skutków i zabezpieczeniu domów osób poszkodowanych. W tej chwili trwa już intensywny etap odbudowy tych zniszczonych domów, ale to wymaga nie tylko determinacji ze strony tych, którzy chcą wrócić do swoich mieszkań jeszcze przed zimą, ale to jest też prośba do samorządów, ażeby to szacowanie szkód i składanie wniosków przeprowadzić sprawnie" - mówiła premier w Radiu Maryja.

Szydło zaznaczyła, że pieniądze na pomoc czekają, a wojewodowie są gotowi do ich przesyłania na konta samorządów, jak tylko wpłyną wnioski o kwoty dla poszkodowanych.

Czytaj też: Nawałnice: Będą kolejne spotkania wojewodów z samorządowcami

Premier podkreśliła, że z wydarzeń, które dotknęły wiele osób, wyciągane są wnioski.

"Chcemy ulepszyć system powiadamiania i reagowania na tego typu zdarzenia. Dlatego powstał międzyresortowy zespół pod kierownictwem pana ministra (spraw wewnętrznych i administracji) Błaszczaka, który do końca września przygotuje propozycje zmian w aktach prawnych, które poprawią jeszcze system obecnie działający. Zdajemy sobie z tego sprawę - raz, że zmiany klimatyczne powodują, iż ten rodzaj zagrożeń też się zmienia i musimy do tego dostosowywać reagowanie służb i funkcjonowanie całego systemu, a z drugiej strony widzimy też możliwość jego polepszenia" - wskazała Szydło.

W wyniku sierpniowych nawałnic zginęło sześć osób. Poszkodowane zostały 62 osoby, w tym 23 strażaków. Uszkodzonych zostało 4,8 tys. budynków, z czego 3,4 tys. to budynki mieszkalne. Ogromne szkody nawałnice wyrządziły w lasach. Z szacunków Lasów Państwowych wynika, że straty wyniosły 7,7 mln m sześc. powalonych drzew oraz 38 tys. ha zniszczonych lasów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.