PARTNER PORTALU
  • BGK

MRPiPS chce złagodzić wymogi prowadzenia żłobków

  • PAP/JS    19 kwietnia 2017 - 17:23
MRPiPS chce złagodzić wymogi prowadzenia żłobków
Wwielu krajach przy prowadzeniu żłobków nie jest wymagane posiadanie odrębnej sali, w której dzieci mogą spać w ciągu dnia (fot.pixabay)

Zlikwidowanie wymogu posiadania w żłobku odrębnej sali do leżakowania oraz obniżenie wymogów, jeśli chodzi o liczbę opiekunów, która ma przypadać na dzieci - wprowadzenie takich rozwiązań rozważa resort rodziny, pracy i polityki społecznej.
• Elżbieta Rafalska przyznała, że żłobków w Polsce jest ciągle mało.

• Przypomniała, że rząd realizuje program "Maluch Plus", który ma zwiększyć liczbę żłobków.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska zwróciła uwagę podczas spotkania z dziennikarzami, że złagodzenie wymogów przy prowadzeniu żłobków może przyczynić się do zwiększenia liczbę wolnych miejsc w tych placówkach. Chodzi m.in. o likwidację wymogu posiadania oddzielnych sal do leżakowania. "Do tej pory był wymóg posiadania dwóch sal i to był jeden z warunków koniecznych" - przypomniała.

Przekonywała, że w wielu krajach przy prowadzeniu żłobków nie jest wymagane posiadanie odrębnej sali, w której dzieci mogą spać w ciągu dnia. "Chcielibyśmy zrezygnować z obowiązku posiadania dwóch pomieszczeń w opiece żłobkowej" - zaznaczyła.

Minister zwróciła uwagę, że resort rozważa także obniżenie wymogów, jeśli chodzi o liczbę opiekunów, która ma przypadać na dzieci. "Do tej pory jest jeden opiekun na ośmioro dzieci. Zastanawiamy się między 10 a 12 osób, ale decyzji ostatecznych nie ma. Dotyczy to jednak dzieci starszych. Nie takich malutkich. Trzeba byłoby brać pod uwagę wiek dzieci, nad którymi sprawowana jest opieka" - mówiła.

Jak podkreśliła, zmiany nie mogą obniżyć bezpieczeństwa i standardów opieki. "Inna jest opieka, kiedy mamy malutkie dzieci np. półroczne, a inna jak to są dwulatki, czy półtoraroczne dzieci" - zaznaczyła.

"Nasze działania, wynikające z przeglądu idą w tym kierunku, żeby ułatwić i obniżyć koszty opieki żłobkowej, a równocześnie zachować wysokiej jakości standard opieki" - dodała szefowa resortu rodziny i pracy.

Rafalska przyznała, że żłobków w Polsce jest ciągle mało. "W małych miejscowościach są niedostępne. Te, które są niepubliczne, są stosunkowo drogie. Nasze działania zmierzają ku temu, aby poprawić dostępność do miejsc żłobkowych. Chcemy, żeby odpłatność w tych miejscach była mniejsza" - powiedziała.

Przypomniała, że rząd realizuje program "Maluch Plus", który ma zwiększyć liczbę żłobków. To program wspierający rozwój instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 - żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów, w ramach którego można otrzymać dofinansowanie nawet do 80 proc. kosztów projektu. Program skierowany jest do gmin, osób fizycznych, osób prawnych (w tym uczelni) i jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.