PARTNER PORTALU
  • BGK

MRPiPS: Program 500 plus, stawka godzinowa i podwyżki płacy minimalnej

  • aw/pap    15 listopada 2016 - 10:30
MRPiPS: Program 500 plus, stawka godzinowa i podwyżki płacy minimalnej
Każda rodzina w Polsce, z co najmniej dwójką dzieci do 18 roku życia, dostaje świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie (fot.pixabay.com)

Program 500 plus, minimalna stawka godzinowa, podwyżka płacy minimalnej i najniższych emerytur - to najważniejsze rozwiązania przygotowane w pierwszym roku działania MRPiPS.
Podstawowym zadaniem resortu rodziny (dawniej pracy i polityki społecznej), na czele którego stanęła minister Elżbieta Rafalska, było uruchomienie flagowego programu PiS "Rodzina 500 plus".

500 plus - takie pomocy dla rodzin nie było

Dzięki niemu każda rodzina w Polsce, z co najmniej dwójką dzieci do 18 roku życia, dostaje świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie; mniej zamożni dostają świadczenie również na pierwsze dzieci, jest ono uzależnione od kryterium dochodowego: 800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 zł w przypadku rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi.

"Był to ciężko przepracowany rok, rok dużych zmian w polityce społecznej i rodzinnej" - powiedziała Rafalska, proszona o podsumowanie roku prac MRPiPS. "Wprowadzenie programu 500 plus to jest absolutnie w polskiej polityce społecznej przełom i to, co się dzieje na rynku pracy; zmiany związane z wprowadzeniem czy stawki godzinowej czy likwidacja syndromu pierwszej dniówki to są duże zmiany, które mogły być zrobione wcześniej (…), a jednak nikt wcześniej tego nie zrobił" - mówiła minister.

Prace nad ustawą wprowadzającą program 500 plus rozpoczęły się wkrótce po objęciu rządów przez PiS; w grudniu trafił do konsultacji. W lutym Sejm uchwalił ustawę, a program uruchomiono 1 kwietnia.

Resort szacował, że pomocą z programu zostanie objętych 3,7 mln dzieci; po pierwszym półroczu okazało się, że z programu korzysta 3 mln 780 tys. dzieci. Pierwszych dzieci, czyli takich, które obowiązuje kryterium dochodowe, było w tym 1 mln 590 tys.; drugich i kolejnych dzieci - 2 mln 190 tys. Na realizację programu przekazano z budżetu, nie licząc kosztów obsługi, 11,3 mld zł.

Czytaj też: MRPiPS: Nie zabraknie pieniędzy na 500 plus

Jak wynika z danych MRPiPS, niemal 39 proc. dzieci objętych świadczeniem mieszka w gminach miejskich (1,46 mln), a ponad 36 proc. w gminach wiejskich (1,36 mln); pozostałe 0,95 mln, ponad 25 proc., to dzieci z gmin miejsko-wiejskich.

W sumie w całej Polsce programem "Rodzina 500 plus" objętych jest 55 proc. wszystkich dzieci do 18 lat. Najwięcej w woj. lubelskim (61 proc.) oraz w woj. podlaskim, podkarpackim i świętokrzyskim (60 proc.). Najmniejszy odsetek jest w woj. opolskim (47 proc.), a także w woj. dolnośląskim (48 proc.) i śląskim (49 proc.).

W ramach programu "500 plus" dodatek wychowawczy w wysokości 500 zł miesięcznie otrzymują również rodziny zastępcze - na każde dziecko do 18 lat. Jak informuje resort, pieniądze otrzymuje co miesiąc 48,4 tys. dzieci korzystających z pieczy zastępczej.

Rząd liczył, że program spełni trzy podstawowe funkcje: obniży poziom ubóstwa, będzie inwestycją w kapitał ludzki i przyczyni się do wzrostu dzietności. Jeśli chodzi o ubóstwo, MRPiPS przekonuje, że już poprawiły się wskaźniki - szczególnie w przypadku rodzin wielodzietnych; badania pokazują, że rodziny wydają pieniądze zgodnie z przeznaczeniem, głównie na potrzeby dzieci, także związane z edukacją. Na wzrost wskaźnika dzietności - jak podkreślała wielokrotnie Rafalska - trzeba poczekać co najmniej rok od wprowadzenia świadczenia.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.