PARTNER PORTALU
  • BGK

MRPiPS: Starsi lub niepełnosprawni dostaną opiekę. Jak otrzymać pomoc?

  • AT    30 września 2016 - 12:28
MRPiPS: Starsi lub niepełnosprawni dostaną opiekę. Jak otrzymać pomoc?
Aby skorzystać z usług opiekuńczych wystarczy zgłosić taką potrzebę pracownikowi socjalnemu w ośrodku pomocy społecznej w gminie (fot.fotolia)

• Ministerstwo zapewni wsparcie osobom, które ze względu na wiek, choroby lub niepełnosprawność wymagają opieki.
• Jest ono kierowane głównie do osób samotnych.
• Mogą się jednak o nie ubiegać również ci, którymi - z różnych przyczyn - najbliższa rodzina nie jest w stanie się zaopiekować.
Pomoc może być udzielana w domu, podczas dziennego pobytu w ośrodku wsparcia albo stałego zamieszkania w domu pomocy społecznej. Wysokość opłat jest uzależniana od dochodów osoby korzystającej z pomocy.

* Usługi opiekuńcze - obejmują zaspokajanie codziennych potrzeb życiowych (sprzątanie, pranie, zakupy, sporządzanie posiłków), opiekę higieniczną, zaleconą przez lekarza pielęgnację, zapewnianie kontaktów z otoczeniem.

* Specjalistyczne usługi opiekuńcze - są dostosowane do szczególnych potrzeb wynikających z rodzaju schorzenia lub niepełnosprawności. Świadczą je osoby ze specjalistycznym przygotowaniem zawodowym.

Te usługi są bezpłatne lub odpłatne w części albo w całości. Decyduje o tym gmina.

Czytaj też: Powstanie 49 nowych domów seniora. Gdzie?

Aby skorzystać z usług opiekuńczych wystarczy zgłosić taką potrzebę pracownikowi socjalnemu w ośrodku pomocy społecznej w gminie. Pracownik socjalny przeprowadzi wywiad środowiskowy, podczas którego oceni, jakiego rodzaju pomoc jest potrzebna. Ustali wówczas niezbędny zakres usług. Taki wywiad jest koniecznym warunkiem uzyskania pomocy.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • dromand, 2016-10-05 12:48:16

    Do REALISTKA: OD TEGO JEST EUTANAZJA POLISH ,RAUS !
  • REALISTKA, 2016-10-01 18:30:40

    ŚWIETNA SPRAWA I B. POTRZEBNA