PARTNER PORTALU
  • BGK

MRPiPS: Wiadomo kiedy senior wróci z większym wigorem

  • Bartosz Dyląg    28 października 2016 - 14:06
MRPiPS: Wiadomo kiedy senior wróci z większym wigorem
„Senior-Wigor” od 2017 będzie się nazywał „Senior+". (Fot. premier.gov.pl)

• Rząd proponuje dwukrotne zmniejszenie nakładów na program „Senior-Wigor” na rok 2017.
• Wywołuje to krytykę samorządów, które zaangażowały się w ten projekt.
• Resort rodziny zapowiada zwiększenie środków na „Senior-Wigor” od 2018 roku.
Celem programu wieloletniego „Senior-Wigor” na lata 2015-2020 (od 2017 program będzie się nazywał „Senior+”) jest wsparcie seniorów poprzez dofinansowanie działań jednostek samorządu terytorialnego w rozwoju na ich terenie sieci dziennych domów „Senior-Wigor”.

Czytaj też: Powstanie 49 nowych domów seniora. Gdzie?

Marek Wójcik ze Związku Powiatów Polskich podkreśla, że ostatni projekt programu zawiera nowe rozwiązania w zakresie wsparcia seniorów, które jednostki samorządu terytorialnego mogą stosować. Mowa m.in. o zwiększeniu jednorazowego wsparcia finansowego na utworzenie lub wyposażenie placówki, obniżeniu wymogów w zakresie minimalnego standardu warunków lokalowych dla dziennego domu „Senior +” czy zmianie minimalnego poziomu zatrudnienia pracowników w domu i klubie „Senior +”.

Dlaczego rząd obcina środki na „Senior-Wigor”?

Jak dodaje Wójcik, projekt działa trzeci rok, samorządy powoli wdrażają te rozwiązania „z niemałym udziałem środków własnych i z przeświadczeniem, że będą musiały do tego przedsięwzięcia dopłacać, bo środki otrzymywane z rezerw nie pokrywają całości kosztów”.

– Program się rozkręcał i nagle rząd proponuje dwukrotne zmniejszenie nakładów na program „Senior-Wigor”. To spore zdziwienie i stąd uzasadnienie dla negatywnej opinii strony samorządowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego – mówi Marek Wójcik. – Będziemy wdzięczni, jeśli w trakcie trwających w Sejmie prac nad budżetem zdołacie przekonać resort finansów do tego, aby powrócić do propozycji, która przewidywała na realizację programu w 2017 roku 60 mln zł.

Pierwotnie, na realizację programu „Senior-Wigor” przewidziano 60 mln zł w 2017 roku i po 80 mln zł w latach 2018-20. W ostatnim projekcie programu zmniejszono jego budżet na 2017 r. do 30 mln zł.

Marek Wójcik dodaje, że samorządowców smuci to, iż w przypadku także innych programów realizowanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej mamy do czynienia ze zmniejszeniem środków zapisanych w rezerwach dla jednostek samorządu terytorialnego.

– Tytułem przykładu powiem o asystentach rodziny i koordynatorach na poziomie powiatu. Samorządy dopłacają dwa razy więcej z roku na rok, a resort obniża o kilkanaście czy kilkadziesiąt procent rezerwy na te zadania – zauważa Wójcik.

Od 2018 roku więcej pieniędzy na „Senior-Wigor”

Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wyjaśnia, że jego resort będzie bardzo aktywny przy konstruowaniu budżetu, także w sprawach, które podnoszą samorządy. Szwed dodaje, że sprawa programu „Senior-Wigor” jest trudna, bo Rada Ministrów przyjęła już projekt budżetu. Zapowiada jednak negocjacje w tej sprawie na komisji sejmowej.

Jak tłumaczy Szwed, powodem, dla którego Ministerstwo Finansów nie zgodziło się na utrzymanie tych kwot, było niewykorzystanie środków w poprzednich dwóch latach.

– Mogę zapewnić, że po zmianie zakresu działania programu, w 2018 roku będziemy chcieli zwiększyć środki – dodaje wiceminister.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.