PARTNER PORTALU
  • BGK

MSWiA: Areszt za znęcanie się nad zwierzętami

  • PAP/AT    15 marca 2017 - 08:32
MSWiA: Areszt za znęcanie się nad zwierzętami
Coraz więcej jest organizacji zajmujących się ochroną zwierząt, co także może się przekładać na większą liczbę ujawnianych spraw związanych ze znęcaniem się nad nimi (fot.pixabay.com)

Polska ustawa o ochronie zwierząt daje nam możliwość wykonywania uprawnień pokrzywdzonego, czyli bycia oskarżycielem posiłkowym, a co za tym idzie, składania zażaleń na niekorzystne wyroki lub umorzenia - wyjaśnia Cezary Wyszyński z Fundacji Viva! Akcja dla Zwierząt.
• Systematycznie rośnie liczba przestępstw przeciwko zwierzętom - wynika z raportu MSWiA.
• W Polsce za łatwo można zostać właścicielem zwierzęcia, więc bywa, że trafiają one do nieodpowiednich osób - wskazuje Cezary Wyszyński.
• Coraz więcej jest też organizacji zajmujących się ochroną zwierząt.
• Zmienia się stosunek sądów do spraw związanych z przestępstwami wobec zwierząt - coraz częściej wobec osób podejrzanych o takie przestępstwa stosowany jest areszt.

Jak wynika z najnowszego raportu MSWiA dotyczącego bezpieczeństwa w Polsce w 2015 r., liczba stwierdzonych przestępstw przeciwko zwierzętom rośnie od 2004 r., kiedy to policja stwierdziła ich ponad 990. W 2015 r. stwierdzono już 1859 przestępstw wobec zwierząt, czyli o 23,1 proc. więcej niż w roku 2014 r. (wówczas było ich 1501).

Zdaniem Wyszyńskiego przestępstwa wobec zwierząt można podzielić na dwie grupy. "Pierwsza dotyczy celowego znęcania się nad zwierzętami. To są sytuacje, kiedy ludzie po prostu czerpią przyjemność z zadawania bólu zwierzętom" - powiedział Wyszyński.

Druga grupa to jego zdaniem przestępstwa wynikające z zaniedbania. Jak zaznaczył, tego typu zdarzeń jest zdecydowanie więcej. "Są to sytuacje, kiedy ktoś ma dużo zwierząt, np. kilkanaście kotów, które rozmnożył i nie leczy ich, powodując cierpienie lub nie karmi w dostateczny sposób. Czasami ludzie po prostu ze zwykłego wygodnictwa nie zapewniają zwierzętom właściwych warunków, co może się skończyć dla nich nawet śmiercią" - podkreślił Wyszyński.

Czytaj też: Ustawa o ochronie zwierząt: Gminy będą mogły finansować sterylizację zwierząt

Zwrócił uwagę, że coraz więcej jest organizacji zajmujących się ochroną zwierząt, co także może się przekładać na większą liczbę ujawnianych spraw związanych ze znęcaniem się nad nimi.

"Polska ustawa o ochronie zwierząt daje nam możliwość wykonywania uprawnień pokrzywdzonego, czyli bycia oskarżycielem posiłkowym, a co za tym idzie, składania zażaleń na niekorzystne wyroki lub umorzenia" - wyjaśnił Wyszyński. "Prokuratura z reguły umarza postępowanie i dopiero nasze zażalenie powoduje, że podejrzanemu stawiane są zarzuty" - dodał.

Wskazał, że ostatnio zmienia się stosunek sądów do spraw związanych z przestępstwami wobec zwierząt. "Coraz częściej wobec osób podejrzanych o takie przestępstwa stosowany jest areszt" - powiedział Wyszyński.

W poniedziałek na karę 8 miesięcy bezwzględnego więzienia pucki sąd (Pomorskie) skazał dwóch mężczyzn, oskarżonych o brutalne znęcanie się nad psem i próbę jego zabicia. Podobny wyrok zapadł w lutym w Łodzi, gdzie sąd skazał mężczyznę na 6 miesięcy więzienia za usiłowanie zabójstwa psa.

Z raportu MSWiA wynika, że w 2015 r. policja wszczęła 2229 postępowań przygotowawczych o przestępstwo z ustawy o ochronie zwierząt, co oznacza wzrost w stosunku do 2014 r. (2214).

W 2015 r. zarzuty popełnienia przestępstw z ustawy o ochronie zwierząt przedstawiono 705 podejrzanym, co oznacza spadek ich liczby o 13 proc. w porównaniu z 2014 r., kiedy to ustalono 818 podejrzanych.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.