PARTNER PORTALU
  • BGK

MSWiA: bez planów zasadniczych zmian w podziale administracyjnym kraju; możliwe korekty

  • PAP/AS    9 stycznia 2016 - 16:54
MSWiA: bez planów zasadniczych zmian w podziale administracyjnym kraju; możliwe korekty
„Prowadzone w tym zakresie analizy znajdują się na bardzo wstępnym etapie” (fot. Aotearoa/Wikipedia/CC BY 2.5)

Nie ma planów dokonania zasadniczych zmian w podziale administracyjnym kraju, natomiast MSWiA dopuszcza możliwość korekt w ramach obowiązującego podziału - wynika z odpowiedzi resortu na interpelację świętokrzyskich posłów PO i PSL ws. planów utworzenia woj. częstochowskiego.
Odpowiedź MSWiA na interpelację, skierowaną do premier Beaty Szydło pod koniec 2015 r., przedstawili w sobotę 9 stycznia podczas konferencji prasowej w Kielcach szefowa świętokrzyskiej PO, poseł Marzena Okła-Drewnowicz i poseł Artur Gierada.

Parlamentarzyści, wspólnie z posłami regionalnego PSL, wystosowali interpelację po informacjach, jakie przekazywały lokalna media - o planach utworzenia woj. częstochowskiego - kosztem woj. świętokrzyskiego. Z doniesień wynikało, że w nowym regionie mógłby się znaleźć najdalej wysunięty na zachód rejon woj. świętokrzyskiego - powiat włoszczowski.

Posłowie zapytali, czy rząd PiS planuje zmiany podziału administracyjnego kraju, a jeśli tak - czy dotyczą one regionu świętokrzyskiego. Jak wynika z odpowiedzi podpisanej przez wiceszefa MSWiA Sebastiana Chwałka „(…) z uwagi na szczególną wartość, jaką jest stabilność struktur administracyjnych państwa, nie jest planowane dokonanie zasadniczych zmian w istniejącym podziale terytorialnym państwa”.

„Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji dopuszcza natomiast możliwość wprowadzenia korekt w ramach obowiązującego obecnie podziału terytorialnego, skonsultowanych i akceptowanych społecznie, które pozwolą na optymalne funkcjonowanie struktur państwowych i samorządowych, w szczególności w kontekście wypełnianych przez nie zadań na rzecz społeczności lokalnych i rozwoju regionalnego. Kluczowe znaczenie ma przy tym idea zrównoważonego rozwoju Polski, a w szczególności wspierania obszarów o słabszym tempie rozwoju” – wynika dalej z odpowiedzi.

W piśmie zaznaczono też, że „prowadzone w tym zakresie analizy znajdują się na bardzo wstępnym etapie”, a „ewentualne zmiany muszą zostać poprzedzone szczegółowymi analizami, w tym również w zakresie kosztów związanych z ich wprowadzeniem”. „Najważniejszym warunkiem wprowadzenia ewentualnych zmian podziału terytorialnego państwa będzie ich akceptacja społeczna” – podkreślono w dokumencie.

Region świętokrzyski boryka się z największym problemami rozwojowymi?

Zdaniem polityków świętokrzyskiej PO, odpowiedź „jasno wskazuje” na próbę zmiany podziału terytorialnego kraju, która będzie dotyczyła także woj. świętokrzyskiego. W opinii Okły-Drewnowicz, sugeruje to zdanie o szczególnym wspieraniu obszarów o słabszym tempie rozwoju. „Wiadomo że region świętokrzyski boryka się z największym problemami rozwojowymi, dotyczącymi wzrostu PKB, stopienia bezrobocia” – argumentowała.

Z kolei według Gierady informacja o możliwości korekt może być powodowana planami zorganizowania „ewentualnych” przyspieszonych wyborów samorządowych.

Szefowa świętokrzyskiej PO wskazała także na obawę o wydatkowanie środków unijnych, w sytuacji gdyby doszło do zmian administracyjnych. Okła-Drewnowicz zaapelowała do internautów o aktywność wokół wydarzenia „Nie dla rozbioru województwa świętokrzyskiego!”, stworzonego przed dwoma miesiącami na jednym z portali społecznościowych.

Pomysł wprowadzenia nowych województw skrytykował w połowie listopada marszałek woj. świętokrzyskiego, szef regionalnego PSL Adam Jarubas. Także jego zdaniem środowisko PiS w ten sposób „szuka sposobu” na podważenie wyników ostatnich wyborów do sejmików wojewódzkich, a zmiany administracyjne „najprawdopodobniej spowodowałby duże opóźnienia we wdrażani unijnych dotacji”. Pomysł skrytykowali także samorządowcy gminy i powiatu włoszczowskiego.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Szczawa, 2016-01-10 00:12:21

    Czy powstanie gmina Szczawa? Decyzja o cofnieciu Gminy w Szczawie byla podjeta w totalnym balaganie. Rzad nie mial czasu na zapoznanie sie z sytuacja w Szczawie. Jak uklad niszczy nasza miejscowosc co ma walory uzdrowiskowe a Kamienica nie pozwala na rozwoj. Uklad trwa od poczatku lat 90tych i nisz...czy wszelkie inicjatywy na rzecz rozwoju.  rozwiń