PARTNER PORTALU
  • BGK

MSZ Ukrainy oczekuje, że sprawa prezydenta Przemyśla zostanie rozwiązana

  • PAP/JS    26 stycznia 2017 - 19:50
MSZ Ukrainy oczekuje, że sprawa prezydenta Przemyśla zostanie rozwiązana
MSZ Ukrainy oczekuje, że sprawa zakazu wjazdu do tego kraju prezydenta Przemyśla Roberta Chomy zostanie rozwiązan (fot.wikimedia, UP9, CC3.0)

• MSZ Ukrainy oczekuje, że sprawa zakazu wjazdu do tego kraju prezydenta Przemyśla Roberta Chomy zostanie rozwiązana i nie będzie miała wpływu na stosunki między Kijowem a Warszawą – powiedziała rzeczniczka ukraińskiej dyplomacji Mariana Beca.
• Tymczasem parlamentarzyści odwołali swój wyjazd na X Forum Europa-Ukraina w Rzeszowie w związku z zakazem wjazdu na Ukrainę prezydenta Chomy.
"Otrzymaliśmy od polskiej strony notę w sprawie zakazu wjazdu prezydenta Przemyśla na Ukrainę, jesteśmy tym jednoznacznie zaniepokojeni i pracujemy nad tym" - zapewniła rzeczniczka ukraińskiej dyplomacji Mariana Beca.

Beca poinformowała, że MSZ zwróciło się w sprawie Chomy do Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), która wydała zakaz wjazdu. "Sprawa jest pod osobistą kontrolą naszego ministra spraw zagranicznych (Pawła Klimkina), który pozostaje w stałym kontakcie z ministrem Witoldem Waszczykowskim" - zaznaczyła.

"Oczekujemy, że ten problem zostanie rozwiązany i nie będzie miał wpływu na nasze partnerstwo strategiczne, budowane na wspólnej historii i na wspólnych wartościach europejskich" - oświadczyła Beca.

Wcześniej, na konferencji prasowej, rzeczniczka MSZ Ukrainy powiedziała, że władze w Kijowie są zaniepokojone prowokacjami, do których - jak podkreśliła - dochodzi zarówno w jej kraju, jak i w Polsce. "Nie może nie niepokoić nas liczba antyukraińskich i antypolskich prowokacji, które od czasu rosyjskiej agresji (wobec Ukrainy - red) stały się coraz częste i w Polsce, i na Ukrainie. Staramy się rozwiązywać te problemy nie za pomocą ultimatum, lecz w duchu relacji dobrosąsiedzkich" - mówiła.

Poseł PiS Michał Dworczyk poinformował, że parlamentarzyści odwołali swój wyjazd na X Forum Europa-Ukraina w Rzeszowie.

"Do momentu rozwiązania problemu zakazu wjazdu prezydenta Chomy tego rodzaju kontakty zostają zawieszone. W związku z tym parlamentarzyści, którzy mieli jechać na Forum - marszałek, wicemarszałek, przewodniczący Grupy Bilateralnej, nie jadą" - powiedział Dworczyk, który jest przewodniczącym sejmowej komisji łączności z Polakami za granicą.

W X Forum Europa-Ukraina w Rzeszowie, poświęconym m.in. modernizacji i rozwojowi potencjału Ukrainy, zgodnie z zapowiedzią, mieli uczestniczyć m.in.: marszałek Sejmu Marek Kuchciński, wicemarszałek Ryszard Terlecki, marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Ponadto gośćmi Forum mieli być także m.in.: szefowa komisji ds. UE Izabela Kloc (PiS), Wojciech Buczak (PiS), Kazimierz Gołojuch (PiS), Rafał Weber (PiS), Arkadiusz Mularczyk (PiS).

Organizatorzy Forum wśród gości wymieniają też m.in. przedstawicieli rządu Beaty Szydło oraz prezydenckiego ministra Krzysztofa Szczerskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.