PARTNER PORTALU
  • BGK

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku: będzie skarga na ministerstwo kultury w WSA

  • PAP/MN    7 września 2016 - 17:50
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku: będzie skarga na ministerstwo kultury w WSA
Dyrekcja muzeum skierowała do ministra kultury wezwanie do "usunięcia naruszenia prawa" (fot. pixabay)

• Zapadła decyzja o połączeniu Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.
• Z związku z tym, dyrekcja muzeum w Gdańsku wezwała ministerstwo kultury do usunięcia naruszenia prawa.
• Tym samym rozpoczęto procedurę zaskarżenia decyzji resortu do sądu administracyjnego.
We wtorek wieczorem na stronie internetowej resortu kultury zamieszczony został komunikat informujący, że "1 grudnia 2016 r. zostanie utworzona państwowa instytucja kultury - Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, która powstanie w wyniku połączenia Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Muzeum Westerplatte i Wojny 1939". W komunikacie wyjaśniono, że celem tej zmiany jest "optymalne wykorzystanie potencjału placówek o zbliżonym profilu działalności zlokalizowanych w Gdańsku, przy optymalizacji wydatkowania środków finansowych pochodzących z budżetu państwa".

W środę (7 września) na stronie resortu ukazały się dwa rozporządzenia dotyczące połączenia placówek.

Niedługo po opublikowaniu rozporządzeń dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej (MIIWŚ) poinformowała w rozesłanym mediom oświadczeniu, że skierowała do ministra kultury wezwanie do "usunięcia naruszenia prawa".

Jak napisano w oświadczeniu, wezwanie wskazuje na naruszenie art. 5a ust. 1 i 2 ustawy o muzeach. Przepisy te mówią, że "muzeum może być łączone z innymi instytucjami kultury działającymi na podstawie przepisów o organizowaniu działalności kulturalnej, jeżeli połączenie nie spowoduje uszczerbku w wykonywaniu dotychczasowych zadań. Połączenie może nastąpić po pozytywnym zaopiniowaniu przez Radę do Spraw Muzeów".

Czytaj też: Kto pokieruje Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku?

W wezwaniu dyrekcja MIIWŚ wskazała, że ministerstwo nie wystąpiło o opinię Rady do Spraw Muzeów, a połączenie placówek "spowoduje uszczerbek w wykonywaniu dotychczasowych zadań" m.in. "poprzez zagrożenie integralności zgromadzonych zbiorów oraz gotowej już wystawy stałej, nad którą zespół muzeum pracował przez osiem ostatnich lat".

Zdaniem dyrekcji MIIWŚ połączenie placówek nie przyniesie też oszczędności. "Przeciwnie, połączenie obu instytucji, w szczególności tuż przed zakończeniem robót budowlanych na budowie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, doprowadziłoby do nieuzasadnionych istotnych wydatków dla Skarbu Państwa związanych z likwidacją Muzeum i koniecznością inwentaryzacji robót prowadzącą m.in. do potencjalnego wstrzymania prac na bliżej nieokreślony czas, opóźnienie w realizacji inwestycji i związane z tym faktem niebagatelne koszty" - napisano w oświadczeniu przesłanym mediom.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.