PARTNER PORTALU
  • BGK

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ze zmianami w wystawie głównej

  • PAP/MN    3 listopada 2017 - 11:00
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ze zmianami w wystawie głównej
Kolejny spór wokół Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. (fot. mat. prasowe Aluprof)

Prawie 500 naukowców zaapelowało w liście otwartym do ministra kultury o zaprzestanie wprowadzania zmian na wystawie głównej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
• W ostatnich dniach dyrekcja placówki zmieniła film wyświetlany w jednej z ostatnich sal ekspozycji na produkcję IPN-u.

• Wśród sygnatariuszy listu znaleźli się naukowcy różnych specjalności (głównie humaniści), reprezentujący liczne polskie uczelnie wyższe oraz różnego rodzaju instytucje naukowe, artystyczne i muzealne.

• Dyrektor muzeum stwierdził, że poprzedni film był "skandaliczny", prezentował "subiektywny ogląd rzeczywistości.

Jak zaznaczyli w przesłanym mediom liście naukowcy, "koncepcja gdańskiego muzeum pomyślana została tak, by oddawała szczególną rolę Polski w historii II Wojny Światowej, jednocześnie prezentowała uniwersalny charakter ludzkiego cierpienia".

"Oburzyła nas głęboko decyzja obecnych władz muzeum o drastycznych ingerencjach w wystawę, m.in. o zastąpieniu kończącego ją filmu, który łączył treść ekspozycji z uniwersalnym przesłaniem o ciągłości historii. Film uświadamiał odwiedzającym, że zbrodnie wojenne, krwawe rewolucje, ale też opór przeciw opresji i totalitaryzmowi mają miejsce również dzisiaj" - napisali w liście naukowcy.

Dodali, że obecne władze muzeum "próbują zastąpić ten ważny dla kolejnych pokoleń komunikat upraszczającym filmem dotyczącym historii Polski w XX wieku". "Dają tym samym do zrozumienia, że narracja przedstawiana w muzeum to zamknięty rozdział historii jednego z wielu państw wschodniej Europy. Traktujemy to jako niedopuszczalną, wręcz barbarzyńską ingerencję w dzieło będące efektem wieloletniej pracy autorów ekspozycji i niosące głęboko humanistyczne przesłanie do całego świata" - napisano w liście.

Czytaj też: Chcieli zreprywatyzować 1/3 miasta. Jest wyrok i są komentarze

"Obecne działania władz Muzeum II Wojny Światowej, mające na celu przekształcenie wystawy, uważamy za próbę wykreślenia jej uniwersalnego przesłania i zamienienia tej placówki w instytucję propagandową, która słowo muzeum ma tylko w nazwie. W ten sposób Polska traci jedną z nielicznych instytucji kultury i nauki o prawdziwie międzynarodowym znaczeniu" - zaznaczyli naukowcy, podkreślając, że nie chcą, "by Polska istniała w świecie jedynie poprzez obecność przedsiębiorstw o zasięgu globalnym - jak międzynarodowe centrale banków czy centra przemysłu motoryzacyjnego". "Chcemy, żeby w Polsce znalazły się również instytucje kultury i nauki o znaczeniu uniwersalnym - godne historycznej roli Polski" - napisano w końcu listu.

Wśród sygnatariuszy listu znaleźli się naukowcy różnych specjalności (głównie humaniści), reprezentujący liczne polskie uczelnie wyższe oraz różnego rodzaju instytucje naukowe, artystyczne i muzealne. Pod pismem podpisali się też Polacy pracujący w zagranicznych placówkach naukowych i badawczych.

Kilkuminutowy film wyświetlany w jednej z ostatnich sal wystawy głównej Muzeum II Wojny Światowej złożony był w pierwszej swojej części z migawek filmowych zderzających życie w krajach, które po zakończeniu tego konfliktu znalazły się pod wpływami Związku Radzieckiego, z życiem obywateli krajów Zachodu. Ścieżkę dźwiękową filmu stanowił utwór zespołu Animals " The House of the Raising Sun". W drugiej części obrazu autorzy prezentowali m.in. sceny z krajów, na terenie których współcześnie toczyły się bądź toczą konflikty wojenne.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.