PARTNER PORTALU
  • BGK

Na Białoruś na Kanale Augustowskim od piątku kajakiem, rowerem i pieszo

  • PAP/JS    28 kwietnia 2017 - 16:29
Na Białoruś na Kanale Augustowskim od piątku kajakiem, rowerem i pieszo
Jerzy Leszczyński, marszałek województwa podlaskiego. (fot. www.bialystok.pl)

Nie tylko kajakiem, ale też rowerem i pieszo można od piątku dostać się na Białoruś przez przejście graniczne na Kanale Augustowskim Rudawka-Lesnaja (Podlaskie). Ruch bezwizowy na tym przejściu zainauguruje w piątek południu w Rudawce "Piknik bez granic".
• Bez wizy na terenie białoruskiego parku "Kanał Augustowski" (m.in. także w Grodnie) można przebywać do pięciu dni.

• By promować markę turystyczną Kanału Augustowskiego i możliwość ruchu bezwizowego na Białoruś, przez całą majówkę, do 3 maja zarówno po polskiej jak i po białoruskiej stronie Kanału Augustowskiego przygotowano różne imprezy dla turystów.

Wcześniej w Augustowie marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński i gubernator obwodu grodzieńskiego Władimir Krawcow podpisali umowę o współpracy.

Marszałek Leszczyński powiedział na konferencji prasowej, że umowa aktualizuje dotychczasową współpracę i określa drogę na przyszłość w różnych dziedzinach, takich jak np. turystyka, kultura, gospodarka, współpraca przygraniczna, rozwój przejść granicznych. Według niego nowe możliwości ruchu turystycznego na Kanale Augustowskim świadczą o tym, że wieloletnia współpraca daje efekty. Jak zaznaczył, współpraca ta będzie się dalej rozwijać z udziałem samorządu województwa i polskiego rządu. Są m.in. rozmowy na temat utworzenia nowych tego typu przejść m.in. w Lipszczanach dla pieszych, rowerzystów i aut do 3,5 tony.

Gubernator Krawcow zauważył, że w ostatnich latach ta współpraca rozwija się bardzo aktywnie w wielu kierunkach. "Dzisiaj zrobiliśmy jeszcze jeden krok, w sensie prawnym, udokumentowaliśmy nasze porozumienie, umocniliśmy nasze wszystkie kierunki współpracy" - mówił.

Bez wizy na terenie białoruskiego parku "Kanał Augustowski" (m.in. także w Grodnie) można przebywać do pięciu dni (szczegółowe zasady na www.grodnovisafree.by). Taką możliwość daje wprowadzony jesienią 2016 r. przez prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenkę dekret, ale ponieważ przejście w Rudawce jest przejściem sezonowym, turystycznym (czynne od maja do końca września), praktycznie dopiero od tego sezonu można tam korzystać z nowych możliwości przekraczania granicy. W tym roku odprawy w Rudawce odbywają się od 28 kwietnia do 1 października od 7.00 do 19.00.

By promować markę turystyczną Kanału Augustowskiego i możliwość ruchu bezwizowego na Białoruś, przez całą majówkę, do 3 maja zarówno po polskiej jak i po białoruskiej stronie Kanału Augustowskiego przygotowano różne imprezy dla turystów. Na razie turystom nie sprzyja deszczowa i chłodna pogoda.

W sobotę (29 kwietnia) w Studzienicznej zaplanowano Jarmark Produktów Lokalnych ze stoiskami edukacyjnymi nadleśnictw Puszczy Augustowskiej, szlaku rowerowego Green Velo czy lokalnych organizacji turystycznych. 1 maja w Augustowie będzie zlot food trucków, piknik bractwa bartnego, 2 maja piknik kajakowy.

Jak poinformował przedstawiciel departamentu sportu i turystyki władz obwodu grodzieńskiego, centrum wydarzeń po stronie białoruskiej będzie teren bezpośrednio przylegający do śluzy Dąbrówka (to druga z trzech śluz na Kanale Augustowskim na terenie Białorusi).

Pierwszego dnia odbędzie się tam festiwal kuchni białoruskiej "Piknik po białorusku" połączony z warsztatami kulinarnymi. W weekend będzie też można zwiedzać białoruską część kanału i śluzy - Wołkuszek, Dąbrówkę i Niemnowo. Przed rozpoczęciem sezonu władze regionu przygotowały oznakowany szlak rowerowy, który biegnie po obu stronach kanału od przejścia Lesnaja-Rudawka do śluzy w Niemnowie i umożliwia nie tylko podziwianie przyrody, ale także odwiedzenie ciekawych miejsc na trasie.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.