PARTNER PORTALU
  • BGK

Na Śląsku mija zagrożenie powodziowe - obniża się poziom wody w rzekach

  • PAP/AH    25 września 2017 - 10:44
Na Śląsku mija zagrożenie powodziowe - obniża się poziom wody w rzekach
Intensywne deszcze spowodowały znaczące podniesienie poziomu wód fot. Urząd Województwa Śląskiego (Fot. M. Wroński/ PTWP)

Mimo nocnych opadów, sukcesywnie obniża się poziom rzek w woj. śląskim. W niektórych częściach regionu wciąż jednak obowiązują alarmy lub pogotowia przeciwpowodziowe.
  • Minionej doby ok. 50 razy straż pożarna w Śląskiem interweniowała ok. 50 razy. 
  • Wciąż w wielu miejscach przekroczone są stany alarmowe i ostrzegawcze. 
  • Poziom wody jednak już się nie podnosi.

W związku z trwającymi przez kilka dni opadami deszczu na Śląsku wezbrały rzeki, w niektórych miejscach przekraczając stany alarmowe lub ostrzegawcze. W niektórych miejscowościach doszło do zalania lub podmycia dróg, podtopione zostały budynki i pola. W poniedziałek rano deszcz ustał, a prognozy są pomyślne.

Według danych Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach (WCZK) w poniedziałek rano stany alarmowe były przekroczone w czterech stacjach pomiarowych: na Wiśle w Bieruniu Nowym, na Pszczynce w Pszczynie i Mizerowie-Borkach oraz na Brynicy w Brynicy. W czterech innych miejscach - na Odrze, Wiśle, Gostyni i Brynicy woda przekraczała stany ostrzegawcze. Nigdzie jednak poziom wody już się nie podnosi, a w większości stacji opada.

Trudna sytuacja po opadach

 W związku z warunkami meteorologicznymi straż pożarna w Śląskiem interweniowała minionej doby ok. 50 razy. Strażacy byli wzywani do zalanych budynków, pompowania wody z piwnic, rozlewisk i zalanych dróg oraz udrażniania przepustów i kontroli poziomu rzek. Najwięcej interwencji strażacy zanotowali w Bielsku-Białej, Cieszynie i Pszczynie.

Po intensywnych opadach alarmy powodziowe zostały wprowadzone w Wilamowicach (powiat bielski) i Ślemieniu (powiat żywiecki). W tej drugiej gminie odwołano alarm w poniedziałek rano. Pogotowie przeciwpowodziowego wprowadzono natomiast w Bielsku-Białej, Czechowicach-Dziedzicach, gminach Jeleśnia i Łękawica, w powiecie bielskim, bieruńsko-lędzińskim, cieszyńskim, pszczyńskim i żywieckim.

W powiecie bieruńsko-lędzińskim pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje od czwartku. W dalszym ciągu prowadzone są działania pomiędzy ulicami Wiślaną a Jagiełły w Bieruniu, gdzie powstało rozlewisko o powierzchni około 3 ha. Poziom wody sukcesywnie się tam obniża.

We wsi Załęże gminie Koniecpol zalana została jezdnia na odcinku 2 km, co uniemożliwia ruch drogowy w obu kierunkach. Ze względu na brak możliwości wypompowania wody - w bliskiej okolicy znajdują się stawy hodowlane - zapadła decyzja o wyłączeniu zalanego odcinka drogi z użytkowania. Zalany jest też dwustumetrowy odcinek drogi pomiędzy Koniecpolem a Radoszewnicą.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.