PARTNER PORTALU
  • BGK

Na ulice Łodzi wyruszy autobus dla bezdomnych i potrzebujących

  • PAP/JS    1 grudnia 2017 - 18:45
Na ulice Łodzi wyruszy autobus dla bezdomnych i potrzebujących
Zebrane przez MOPS w czasie tegorocznego liczenia osób bezdomnych dane mówią, że w Łodzi jest ich 1036, z czego 189 to kobiety (fot. Wojciech Markiewicz / UMŁ )

W piątek (2 grudnia) wieczorem na ulice Łodzi wyruszy autobus dla bezdomnych i potrzebujących, w którym można zjeść ciepły posiłek, otrzymać odzież na zmianę i - w razie potrzeby - podjechać nim do noclegowni. Ta forma pomocy dostępna będzie do połowy marca.
• Obliczono, że w ubiegłym sezonie z autobusu wydano ponad 22,3 tys. posiłków, 256 sztuk odzieży, 24 koce i 25 kołder.

• Zebrane przez MOPS w czasie tegorocznego liczenia osób bezdomnych dane mówią, że w Łodzi jest ich 1036, z czego 189 to kobiety.

• Bezdomnych przybywa - w 2017 r. było ich o 37 osób więcej niż dwa lata temu.

"Autobus to łódzki pomysł, który osoby bezdomne bardzo chwalą, przyzwyczaiły się już do takiej formy pomocy i jej wyczekują. Program realizowany jest przez Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta, po raz pierwszy wyruszył zimą 2004 roku, a więc właśnie rozpocznie się 14 sezon jego kursowania" - poinformowała rzeczniczka łódzkiego MOPS Monika Pawlak.

Autobus wyrusza na swoją trasę ok. godz. 22. Ze Schroniska dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Nowe Sady jedzie na dworzec PKP Łódź Kaliska, potem na dworzec PKP Łódź Żabieniec, Stary Rynek, pl. Barlickiego, a potem do Noclegowni dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Szczytowej, Noclegowni dla Bezdomnych Kobiet przy ul. Gałczyńskiego i z powrotem do Schroniska dla Bezdomnych Mężczyzn na Nowych Sadach.

Podróżują nim wolontariusze ze schronisk dla bezdomnych, którzy wydają potrzebującym ciepły posiłek, chleb, odzież na zmianę, a także koce i kołdry. Jak zauważyli organizatorzy, z posiłków korzystają nie tylko bezdomni, ale także biedni ludzie, dla których często bywa to jedyny ciepły posiłek w ciągu dnia. Osoby te gromadzą się głównie na pl. Barlickiego w centrum miasta.

Obliczono, że w ubiegłym sezonie z autobusu wydano ponad 22,3 tys. posiłków, 256 sztuk odzieży, 24 koce i 25 kołder.

Przez cały rok w Łodzi działają cztery schroniska i dwie noclegownie, w których jest łącznie 461 miejsc. Jednak - jak podkreśliła Pawlak - w czasie mrozów placówki przygotowują nadprogramowe miejsca do spania, aby każda osoba bezdomna znalazła schronienie.

W zimowe dni potrzebujący chętniej korzystają też ze świetlicy al. Piłsudskiego, która - podobnie jak autobus - przyjmuje ich od 1 grudnia do 15 marca, przez 7 dni w tygodniu w godzinach 8-16. Placówka dysponuje 60-80 miejscami, ale panuje zasada, że nie wyprasza się stąd nikogo, nawet jeśli jest ciasno.

Świetlica jest przeznaczona dla ludzi nocujących w noclegowniach, aby w ciągu dnia mieli się gdzie schronić. Otrzymają w niej herbatę, posiłek czy odzież na zmianę. W ubiegłym roku skorzystały z niej 384 osoby, którym wydano ponad 11 tys. posiłków i 2,4 tys. sztuk odzieży.

Zebrane przez MOPS w czasie tegorocznego liczenia osób bezdomnych dane mówią, że w Łodzi jest ich 1036, z czego 189 to kobiety. Bezdomnych przybywa - w 2017 r. było ich o 37 osób więcej niż dwa lata temu.

Najwięcej z nich - 769 osób - mieszka w schroniskach lub noclegowniach. W ciągu ostatnich dwóch lat w miejscach tych przybyło 169 nowych lokatorów. Wśród przyczyn bezdomności dotknięte nią osoby najczęściej wskazywały eksmisję (521, czyli ponad połowa wszystkich policzonych), konflikt rodzinny (400 osób) oraz uzależnienie - 326.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.