PARTNER PORTALU
  • BGK

Na wybór komisarzy wyborczych PKW ma czas do końca marca

  • GP    22 lutego 2018 - 07:55
Na wybór komisarzy wyborczych PKW ma czas do końca marca
Wojciech Hermeliński na spotkaniu PKW. (fot.PKW/twitter.com)

Marzec upłynie pod znakiem wyboru komisarzy wyborczych. PKW liczy, że pozna propozycje MSWiA na te stanowiska do 10 marca.
Przewodniczący PKW sędzia Wojciech Hermeliński w czwartek (22 lutego) wyjaśniał, jakie musi wykonać Komisja Wyborcza w przygotowaniu wyborów samorządowych. Sędzia przypomniał jednocześnie, że nie jest zwolennikiem zmian w Kodeksie wyborczym, które te kroki podyktowały. 

Sędzia zaakcentował w TVN 24, że "zmiany w Kodeksie wyborczym nie były konieczne" i  "można je było sobie darować". Po tym krótkim wtrąceniu powiedział:

- Kandydatów na komisarzy wyborczych minister spraw wewnętrznych przedstawi nam około 10 marca - po czym przyznał, że do końca marca PKW musimy powołać wskazanych.

Komisarzy wyborczych wyselekcjonuje Joachim Brudziński, który po rekonstrukcji rządu piastuje stanowisko szefa resortu spraw wewnętrznych. Więcej o kulisach wyborów komisarzy przeczytasz tutaj.

Tematem wyborczym w lutym była inna zmiana podyktowana nowelizacją Kodeksu wyborczego. Była to selekcja nowego szefa Krajowego Biura Wyborczego (KBW). Podobnie jak w przypadku wyboru komisarzy i tutaj Hermeliński wyrażał duży sceptycyzm. Ostatecznie spośród trzech kandydatów wskazanych, także przez szefa MSWiA, wybrano Magdalenę Pietrzak.

- Nie dokonaliśmy wyboru na zasadzie mniejszego zła. Nie było jednomyślności, dokonaliśmy wyboru większością 6 głosów - wskazuje Hermeliński starając się uspokoić opinię publiczną. Znaczna część opozycyjnych formacji, PO, Nowoczesna, wskazywały, że wszyscy kandydaci byli związani z PiS.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.