PARTNER PORTALU
 • BGK

Nabór wniosków do 500+ nie ruszy 1 kwietnia? Jest poważny problem

 • Bartosz Dyląg    24 lutego 2016 - 18:09
Nabór wniosków do 500+ nie ruszy 1 kwietnia? Jest poważny problem
Samorządy alarmują, że mogą nie zdążyć z przygotowaniami do programu 500 plus. (fot. Senat)

• Samorządy mogą nie zdążyć z przygotowaniami do programu 500+.
• Chodzi m.in. o nakładkę informatyczną na programy komputerowe, które będą służyć wdrażaniu programu.
• Problemem jest także konieczność zatrudnienia nowych pracowników potrzebnych do obsługi 500+. W samorządach zatrudnia się pracowników w konkursach - a to trwa.
W kwietniu ma ruszyć rządowy program Rodzina 500+. Świadczenie wychowawcze będzie wypłacane w gminach, jednak samorządowcy alarmują, że na razie są do tego nieprzygotowani.

Programy komputerowe dostępne dopiero 30 marca

Jak wyjaśnia prezydent Lublina Krzysztof Żuk chodzi m.in. o nakładkę informatyczną na programy komputerowe, które będą służyć wdrażaniu programu.

- Wstępnie wiadomo, że nakładki te będą dostępne dla nas w końcu marca, co oznacza, że brak będzie czasu na przeszkolenie pracowników. Musimy sobie bowiem wyraźnie powiedzieć, że tego nie da się uruchomić z dnia na dzień – mówi Krzysztof Żuk. – Tam, gdzie możliwe, bo rozumiem, że niekiedy są bariery szybszego działania, prosilibyśmy o wcześniejszy dostęp do tego oprogramowania

Prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult dodaje, że ma nieoficjalną informację, iż programy komputerowe dotrą do samorządów 30 marca.

– To bardzo mało czasu. Przecież program komputerowy trzeba będzie wdrożyć. Trzeba również znaleźć miejsce dla kilkudziesięciu w niektórych miastach nowych pracowników – analizuje Jacek Krywult.

Zdaniem prezydenta Bielska-Białej być może będzie potrzeba przyjęcia szybkiej ścieżki w rozstrzyganiu przetargów czy przyjęciach ludzi.

Resort uspokaja: do 1 kwietnia zdążymy

Sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed wyjaśnia, że resort jest na etapie przeprowadzania szkoleń i konsultacji w poszczególnych województwach, w których uczestniczą również przedstawiciele resortu cyfryzacji.

- Mogę przekazać, że robimy wszystko, by jak najszybciej programy komputerowe do państwa dotarły. Mamy świadomość, że jest pilna potrzeba, by wszystko od 1 kwietnia weszło w życie. Mam nadzieję, że nie będzie większych problemów z realizacją tego programu – podkreśla wiceminister Szwed.

Gdzie pieniądze na nowych pracowników?

Jednak zdaniem prezydenta Lublina, jeszcze ważniejsze od nakładek informatycznych jest to, że samorządowcy tak naprawdę do końca nie wiedzą, jakimi kwotami będą dysponowali. Chodzi o koszty związane z zakupem chociażby sprzętu informatycznego czy też wyposażenia dodatkowego, które będzie potrzebne, typu kserokopiarki czy wydatki związane z drukowaniem ulotek, materiałów dla mieszkańców.

Nie bez znaczenia jest też konieczność zatrudnienia nowych pracowników do obsługi programu Rodzina 500+.

Przykładowo w Lublinie do tej pory uprawnionych do pobierania różnych świadczeń było ponad 21 tys. mieszkańców. W przypadku programu 500 plus jest tam potencjalnie uprawnionych ponad 56 tys. osób.  - To dwa razy tyle, dlatego nie możemy powiedzieć, że zespołem ludzi, który mamy zatrudniony w MOPR, będziemy w stanie obsłużyć ten program. Musimy zwiększyć zatrudnienie – twierdzi Żuk.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (15)

 • iga, 2016-04-10 19:25:24

  Do LLL: tak
 • LLL, 2016-03-07 14:25:50

  Usunęliście mój komentarz z pytaniem: Czy alimenty też wliczane są do kwoty 800,00pln
 • tantus, 2016-03-04 11:24:46

  @Strażnik Demokracji: lepiej zapytaj ile kosztowała podatników wspólna kolacja Kaczyńskiego z Orbanem.