PARTNER PORTALU
  • BGK

Naczelny Sąd Administracyjny przyznał rację warszawskim urzędnikom

  • JS    22 sierpnia 2017 - 15:25
Naczelny Sąd Administracyjny przyznał rację warszawskim urzędnikom
W sumie w akcji prowadzonej przez stołeczny ratusz w latach 2012-2016 skorzystali właściciele 6523 psów i kotów. (fot.pixabay.com)

Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie przyznał rację warszawskim urzędnikom w sprawie miejskiego programu sterylizacji i kastracji psów i kotów. Program w ubiegłym roku został uchylony przez wojewodę mazowieckiego pod zarzutem przekroczenia przez stołeczny samorząd kompetencji w tym zakresie.
W ubiegłym roku Rada m.st. Warszawy przyjęła program przeciwdziałania bezdomności psów i kotów. - Po raz pierwszy w historii wojewoda mazowiecki zakwestionował miejski program, dopatrując się niezgodności z ustawą o ochronie zwierząt. Było to kuriozalne postanowienie wojewody, w szczególności biorąc pod uwagę fakt, że dzięki konsekwentnej polityce miasta od lat w Warszawie zmniejsza się liczba bezdomnych zwierząt – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent stolicy.

Jak podaje ratusz, właśnie m.in. dzięki temu programowi liczba czworonogów przebywających w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w ciągu pięciu lat zmniejszyła się o 65 proc. W 2010 roku w schronisku przebywało aż 2366 zwierząt, podczas gdy teraz jest ich tam 815.

Naczelny Sąd Administracyjny przyznał rację stołecznemu ratuszowi. Cytując fragment wyroku NSA w przedmiotowej sprawie: „Można zatem uznać, że gmina w ramach realizacji obowiązkowego zadania utrzymania czystości i porządku w gminach, powinna podjąć wszelkie działania przeciwdziałające bezdomności zwierząt. Istotnym elementem w zapobieganiu bezdomności zwierząt jest zorganizowanie dofinansowania przez gminy dobrowolnej sterylizacji zwierząt dla ich
właścicieli."

W latach 2012-2014  Warszawa dofinansowywała 50 proc. kosztów zabiegów sterylizacji i kastracji czworonogów, natomiast od 2015 roku pokrywało 100 proc. kosztów.

W sumie w akcji prowadzonej przez stołeczny ratusz w latach 2012-2016 skorzystali właściciele 6523 psów i kotów. 

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.