PARTNER PORTALU
  • BGK

Nadużycia w ramach 500+? Rząd uszczelni program

  • PAP/JS    17 stycznia 2017 - 21:51
Nadużycia w ramach 500+? Rząd uszczelni program
Elżbieta Rafalska (fot. KPRM)

Minister Elżbieta Rafalska zapowiedziała działania zmierzające do uszczelnienia programu 500+.
Minister była pytana, czy planowane są zmiany w programie "Rodzina 500 plus". "W pierwszym roku funkcjonowania, fundament tego programu, a więc kryteria dochodowe, które dają uprawnienia do otrzymania świadczenia na pierwsze dziecko nie zmienią się. Nie wprowadzimy też, albo nie mamy na razie takich zamiarów, górnego, drugiego kryterium ograniczającego dostępność" - powiedziała minister. Szefowa MRPiPS wskazała, że na razie program funkcjonuje od dziewięciu miesięcy.

"Nie zmienimy na pewno wysokości świadczenia. Mogą być zmiany nowelizacyjne, uszczelniające pewne działania" - zapowiedziała.

Dopytywana o uszczelnienie programu minister podała, że mowa jest o "działaniach, które związane są z kwestiami technicznymi przyznawania tych świadczeń". "Musimy pamiętać o tym, że tam, gdzie jest przyznane świadczenie w oparciu o dochód, braliśmy dochód z 2014 r. Wiemy, że zdarzają się sytuację, w której mamy tzw. utratę dochodu i chcemy sprawdzić - czy ta utrata jest rzeczywista czy nie zdarzają się sytuacje, że jesteśmy zainteresowani utratą dochodu żeby nie przekroczyć kryterium" - wskazała.

"Zastanawiamy się, czy nie wprowadzić w tych szczegółowych zapisach zmian. Ale póki co, tych propozycji jeszcze gotowych nie mamy" - zastrzegła.

Minister przypomniała, że realizacja programu jest monitorowana - analizie podlega m.in. to, jak wpływa on na rynek pracy i na inne świadczenia. "Wiemy, że obniża ubóstwo. Uważnie obserwujemy, bo liczymy na to, że wpłynie na poprawę wskaźników dzietności" - powiedziała.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.