PARTNER PORTALU
 • BGK

Nagrywanie spotkania z udziałem burmistrza zakończyło się interwencją straży miejskiej

 • MN    23 lutego 2017 - 12:59
Nagrywanie spotkania z udziałem burmistrza zakończyło się interwencją straży miejskiej
(fot. PublicDomainPictures.net)

• Burmistrz Wadowic nakazał strażnikom miejskim wyprowadzenie z sali blogerki, która rejestrowała otwarte spotkanie z mieszkańcami.

• Stwierdził, że wnioskowali o to sami mieszkańcy.

• Blogerka chce skierować sprawę do sądu.
W Zbywaczówce (woj. małopolskie, pow. wadowicki) odbyło się jedno z cyklu otwartych spotkań mieszkańców z burmistrzem Wadowic Mateuszem Klinowskim. Jak donosi „Gazeta Krakowska”, wśród uczestników spotkania była lokalna blogerka – Elżbieta Łaski. Dziennik pisze, że blogerka często bierze udział w tego typu spotkaniach, zadaje wiele pytań i rejestruje fragmenty, które później zamieszcza w sieci.

Tym razem było jednak inaczej. W sobotę (18 lutego) z sali padło pytanie do burmistrza o wysokość opłaty za śmieci, która wzrosła o ponad połowę. Burmistrz w tym momencie nakazał kobiecie, aby nie filmowała spotkania. Ta jednak odmówiła i po chwili wywiązała się ostra wymiana zdań.

Według relacji gazety, Mateusz Klinowski dał sygnał przebywającym na sali strażnikom miejskim, aby wyprowadzili blogerkę. Ponieważ ta stawiała opór – strażnicy wynieśli ją siłą, trzymając za ręce i nogi.

W późniejszej rozmowie z „Gazetą Krakowską” blogerka powiedziała, że odda sprawę do sądu. Mateusz Klinowski skomentował natomiast, że usunięcie kobiety z sali zarządził prowadzący spotkanie. Dodał, że blogerka zakłócała przebieg spotkania i o jej wyprowadzenie wnioskowali sami mieszkańcy.

Nagrywanie spotkań z udziałem władzy publicznej

Wcześniej pisaliśmy o tym, czy istnieje możliwość nagrywania spotkań kolegialnych organów władzy publicznej. Stanowisko Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych było następujące:

- Obywatel ma prawo do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej oraz osób pełniących funkcje publiczne. Prawo to obejmuje również uzyskiwanie informacji o działalności organów samorządu gospodarczego i zawodowego, a także innych osób oraz jednostek organizacyjnych w zakresie, w jakim wykonują one zadania władzy publicznej i gospodarują mieniem komunalnym lub majątkiem Skarbu Państwa.

GIODO wyjaśnił, że prawo do uzyskiwania informacji obejmuje dostęp do dokumentów oraz wstęp na posiedzenia kolegialnych organów władzy publicznej pochodzących z powszechnych wyborów, z możliwością rejestracji dźwięku lub obrazu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (6)

 • JOTKA, 2017-03-23 20:04:09

  Do Jaro: jestem blogerem i nie udaje dziennikarza. Nie mam też na ksero zrobionej legitymacji. Nagrywam dźwięk i obraz przy oficjalnych spotkaniach władzy etc bo mam takie konstytucyjne prawo. Ty tez!
 • Werka, 2017-02-28 10:22:01

  MASZ rację, każdemu wolno na spotkaniach, sesjach komisjach rejestrować obraz i dźwięk. Burmistrz nie dorósł do funkcji bo zadawane pytania są różne i trzeba klasy i wiedzy odpowiadając na nie.
 • s, 2017-02-28 07:20:30

  Jaro, co Ty gadasz? Jacy dziennikarze? Każdy zwykły człowiek ma prawo do nagrywania oficjalnych wystąpień władz. O ile ta Pani nie zachowywała się w sposób zakłócający spotkanie to nikt nie powinien jej tknąć. Nie wiem, nie byłem, nie oceniam. Ale mylmy pojęć. Tu nie chodzi o prawo prasowe tylko o d...ostęp każdego do informacji, która należy się każdemu.  rozwiń