PARTNER PORTALU
  • BGK

Nawałnice: Będą kolejne spotkania wojewodów z samorządowcami

  • PAP/MN    19 września 2017 - 15:56
Nawałnice: Będą kolejne spotkania wojewodów z samorządowcami
Samorządy otrzymały wszystkie środki, o które wnioskowały do wojewodów - poinformował Mariusz Błaszczak. (fot. Sejm/Twitter)

Minister Mariusz Błaszczak zobligował wojewodów do bezpośredniego kontaktu z samorządami z poszkodowanych przez sierpniowe nawałnice regionów.
• Łącznie ministerstwo do dziś (19 września br.) przyznało wojewodom niemal 90 mln zł.

• Mariusz Błaszczak zobligował wojewodów: kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego i pomorskiego do bezpośredniego kontaktu z wójtami, burmistrzami i prezydentami z poszkodowanych rejonów.

• Dla trzech najbardziej poszkodowanych podczas sierpniowych nawałnic województw jest możliwość złożenia wniosku o unijne wsparcie.

Wojewodowie mają apelować o sprawne wypłacanie pieniędzy na remonty domów. - Samorządy otrzymały wszystkie środki, o które wnioskowały do wojewodów. Teraz szybkość wypłacania zasiłków zależy właśnie od poszczególnych gmin - podkreślił podczas wtorkowej wideokonferencji szef MSWiA.

Realizowanie pomocy finansowej dla poszkodowanych oraz kwestie związane z wystąpieniem o środki z Funduszu Solidarności były tematami wtorkowej wideokonferencji ministra Mariusza Błaszczaka z wojewodami: kujawsko-pomorskim, wielkopolskim i pomorskim. Natomiast wojewoda warmińsko-mazurski przedstawił szefowi MSWiA informacje dotyczącą podtopień, do których doszło m.in. w Elblągu i Pasłęku.

Samorządy otrzymały wszystkie środki, o które wnioskowały do wojewodów

Samorządy na bieżąco otrzymują pieniądze, o które wnioskują do wojewodów. Wojewodowie mają już zabezpieczone kolejne środki z MSWiA. Łącznie ministerstwo do dziś (19 września br.) przyznało wojewodom niemal 90 mln zł. Pomoc finansowa trafiła na konta gmin między innymi z województw: wielkopolskiego - prawie 31,5 mln zł, kujawsko-pomorskiego - 28,5 mln zł, pomorskiego - niemal 10,4 mln zł. Wojewodowie czekają na kolejne wnioski od samorządów. - Samorządy otrzymały wszystkie środki, o które wnioskowały do wojewodów - podkreślił minister Mariusz Błaszczak podczas wideokonferencji.

Środki finansowe zostały przekazane na konta gmin. Natomiast szybkość wypłacania zasiłków zależy właśnie od poszczególnych samorządów. To gmina wnioskuje do wojewodów o środki na remont i odbudowę, a wojewodowie przekazują je na konta gmin. To gminy po wydaniu decyzji o wysokości przyznanej pomocy finansowej, rozdysponowują pieniądze do poszczególnych rodzin. Wojewodowie podczas odprawy poinformowali szefa MSWiA, że aby przyspieszyć wypłaty zasiłków na remonty i odbudowę domów, wsparli samorządy dodatkowymi pracownikami z urzędów wojewódzkich.

Wojewodowie po raz kolejny spotkają się z samorządowcami z poszkodowanym gmin

Wojewodowie podczas odprawy podkreślali, że gminy nie rozdysponowały jeszcze wszystkich przekazanych do tej pory środków finansowych przeznaczonych na remont oraz odbudowę budynków mieszkalnych i gospodarczych.

W związku z tym, minister Mariusz Błaszczak zobligował wojewodów: kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego i pomorskiego do bezpośredniego kontaktu z wójtami, burmistrzami i prezydentami z poszkodowanych rejonów. Wojewodowie mają po raz kolejny apelować do samorządowców o sprawne przesyłanie wniosków, wydawanie decyzji i wypłacanie pieniędzy poszkodowanym. Jeżeli gminy będą zgłaszały problemy kadrowe, do dyspozycji są nadal służby poszczególnych wojewodów.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.