PARTNER PORTALU
 • BGK

Nawałnice, odszkodowania: Szef MSWiA w razie problemów zaleca kontakt do wojewodów

 • PAP/MN    15 września 2017 - 10:23
Nawałnice, odszkodowania: Szef MSWiA w razie problemów zaleca kontakt do wojewodów
Mariusz Błaszczak przypomniał, że na kontach samorządów są pieniądze przekazane przez rząd. (fot. twitter)

Jeżeli macie interwencje ze strony mieszkańców o opieszałości ze strony samorządów w sprawie wypłacania odszkodowań dla poszkodowanych w nawałnicach, to należy to zgłaszać wojewodom - mówił w piątek (15 września) do posłów w Sejmie szef MSWiA Mariusz Błaszczak.
Sejm przyjął w piątek informację rządu na temat działań podjętych w związku z nawałnicami, które przeszły nad Polską w połowie sierpnia. Informację na ten temat minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak przedstawił posłom na wtorkowym posiedzeniu Sejmu.

Politycy opozycji jeszcze przed głosowaniem mówili o dalszych potrzebach mieszkańców poszkodowanych miejscowości, którzy nadal czekają na pomoc.

Szef MSWiA w odpowiedzi podkreślił, że opieszałość samorządów w wypłacaniu odszkodowań należy zgłaszać do wojewodów.

"Mówiłem o tym, że na kontach samorządów, wójtów, burmistrzów, prezydentów miast są pieniądze przekazane przez rząd w wysokości takiej, o jaką wnioskowali przedstawiciele samorządów. Mówiłem o tym, że w związku z obowiązującym polskim prawem, z ustawą o zarządzaniu kryzysowym, te działania należą samorządów" - podkreślił Błaszczak.

"Jeżeli macie wnioski, interwencje są do was kierowane ze strony mieszkańców, to wójt, burmistrz, prezydent odpowiada za funkcjonowanie mechanizmu wypłacania odszkodowań dla tych, którzy zostali poszkodowani w czasie nawałnicy" - dodał.

Czytaj też: Sejm przyjął informację na temat działań po nawałnicach

Minister przypomniał, że powstał w rządzie zespół, który dokonuje analizy i przeglądu wszystkich dokumentów, rozporządzeń i ustaw regulujących sprawy związane z ostrzeganiem i niesieniem pomocy poszkodowanym

"Do końca września zespół przygotuje rekomendacje Radzie Ministrów. Sprawy dotyczące RSO - taka jest propozycja - chcemy rozstrzygnąć poprzez zmianę w ustawie Prawo telekomunikacyjne. To są projekty, które zostaną przedstawione Radzie Ministrów, a następnie wysokiej izbie" - zapowiedział szef MSWiA.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • eLPe, 2017-09-18 12:06:58

  Panie Ministrze, pańska niechęć do samorządów dyskredytuje Pana na tym stanowisku. Proszę się zająć nadzorem nad prawidłową pracą administracji rządowej w terenie, by nie zdarzyło się już nigdy to co na pomorzu ze "sprzątaniem liści" !!!
 • EWA, 2017-09-17 14:15:16

  po co wogole samorządy - po jakiego grzyba nasze instytucje państwowe jeśli politycy - samorządowcy wiedza lepiej? jak swiat swiatem nawet za lewicy było bezpieczniej i przestrzegano więcej praw nadanych!
 • ocena z Bieszczad, 2017-09-15 15:32:01

  i znów najgorsze samorządy ... PiS szybko na śmietnik historii Polski minister ten jest przykładem beztalencia totalitarnego