PARTNER PORTALU
  • BGK

Nawałnice, pomoc: Poszkodowani zostawieni sami sobie, bo MSWiA skończyły się pieniądze?

  • bad    15 września 2017 - 17:36
Nawałnice, pomoc: Poszkodowani zostawieni sami sobie, bo MSWiA skończyły się pieniądze?
Wojewodowie ciągle apelują do samorządowców o sprawne przesyłanie wniosków, wydawanie decyzji i wypłacanie pieniędzy. fot. MON

– Nie jest prawdą, że brakuje środków na odbudowę zniszczonych budynków m.in. na Pomorzu – podkreśla Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
MSWiA wysłało do Polsatu sprostowanie do czwartkowego materiału „Wydarzeń”, w którym zdaniem resortu podano nieprawdziwe informacje.

- Nie jest prawdą, że brakuje środków na odbudowę zniszczonych budynków m.in. na Pomorzu. Do tej pory gmina Brusy otrzymała 3,4 mln zł na wypłatę pomocy finansowej dla poszkodowanych, z kolei gmina Chojnice otrzymała niemal 2 mln zł – pisze MSWiA.

Gminy Brusy i Chojnice nie rozdysponowały jeszcze wszystkich przekazanych do tej pory środków finansowych. Z informacji przekazanych przez wojewodę pomorskiego wynika, że gmina Brusy nadal nie wydatkowała ponad 600 tys. zł rządowej pomocy, a gmina Chojnice – ponad 450 tys. zł.

Wojewodowie ciągle apelują do samorządowców o sprawne przesyłanie wniosków, wydawanie decyzji i wypłacanie pieniędzy, bo to właśnie od gmin zależy szybkość wypłacanych zasiłków na odbudowę i remont.

W sprostowaniu czytamy ponadto, że „straty w budynkach mieszkalnych i gospodarczych są już oszacowane, a na kontach gmin są pieniądze przekazane przez rząd w wysokości, o jaką wnioskowali przedstawiciele samorządów”.

- W państwa materiale część poszkodowanych rodzin skarży się, że do tej pory otrzymały tylko zasiłek do 6 tys. zł. Podkreślamy, że jest to doraźny zasiłek, który poszkodowani otrzymali w pierwszej kolejności – podkreśla resort spraw wewnętrznych i administracji. - Szkoda, że w materiale nie znalazła się informacja o tym, jaką pomoc rządową otrzymała już gmina Chojnice czy gmina Brusy na Pomorzu – dodaje.

Jak informuje resort, zbiorcza informacja na ten temat została w środę (13 września br.) przesłana na adres redakcji. Komunikat opublikowała PAP, był też dostępny na stronie internetowej MSWiA, a na Twitterze zostały opublikowane grafiki.

- Pominięcie w wyemitowanym materiale informacji o środkach przekazanych do gmin na Pomorzu odczytujemy jako celową manipulację. Rzetelność dziennikarska wymaga, aby sprawdzić wiarygodność informacji przekazywanych opinii publicznej – zaznacza Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

MSWiA zwraca się z wnioskiem o sprostowanie wskazanych nieprawidłowych informacji, które wprowadzają w błąd opinię publiczną i apeluje o dochowanie szczególnej staranności i rzetelności przy przygotowaniu kolejnych materiałów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Tomasz Kulik z Kostrzyna , 2017-09-17 21:26:37

    Witam Panstwa. Prosze o pomoc dla mojej Rodziny z Sośna ( kujawsko-pomorskie) poszkodowanej w nawalnicy? zrzutka.pl/odbudowa-gospodarstwa-po-nawalnicy