PARTNER PORTALU
  • BGK

Nawałnice, Rafał Bochenek: Odbudowa regionów po nawałnicach będzie trwać latami

  • PAP/AT    12 września 2017 - 08:28
Nawałnice, Rafał Bochenek: Odbudowa regionów po nawałnicach będzie trwać latami
Pierwsze kwoty w wysokości 6 tys. zł na rzecz poszkodowanych zostały wypłacone - mówi rzecznik rządu (Rafał Bochenek, fot.premier.gov.pl)

Zależy na tym, by osoby, które straciły majątki otrzymały pomoc jeszcze przed zimą - powiedział rzecznik rządu Rafał Bochenek.
We wtorek (12 września) rano, na pierwszym po wakacjach posiedzeniu Sejmu, posłowie wysłuchają informacji rządu na temat działań podejmowanych w związku z nawałnicami, które przeszły nad Polską w połowie sierpnia, głównie nad woj.: pomorskim, kujawsko-pomorskim i wielkopolskim.

Pytany o tę pomoc rzecznik rządu powiedział, że pierwsze kwoty w wysokości 6 tys. zł na rzecz poszkodowanych zostały wypłacone, ale "jest kwota, która w żaden sposób nie rekompensuje strat materialnych, które zostały poniesione przez te osoby". Jak podkreślił, to "kwota na wydatki bieżące".

"Najważniejsze szacunki trwają, są związane z wypłatą kwot do 100 tys. zł na budynki gospodarcze i do 200 tys. zł w przypadku budynków mieszkalnych. To jest precedens, ponieważ nigdy wcześniej takich przepisów - które stanowiłyby podstawę do wypłaty kwot odszkodowań za zniszczenie budynków gospodarczych - nie było" - zaznaczył Bochenek.

Czytaj też: 40 mln zł na pomoc po nawałnicach

Dodał, że proces ten cały czas trwa. "On pewnie, jeśli chodzi o całościową odbudowę tych regionów, również drzewostanu, na terenach najbardziej poszkodowanych, będzie trwał pewnie latami. Natomiast zależy nam na tym, by te osoby, które zostały poszkodowane i straciły majątki, dobytek życia otrzymały pomoc jeszcze przed zimą" - powiedział rzecznik rządu.

W wyniku sierpniowych nawałnic zginęło sześć osób, w tym dwie harcerki z obozu w Suszku. Poszkodowanych zostało 58 osób, w tym 19 strażaków. Uszkodzonych zostało 4,8 tys. budynków, z czego 3,4 tys. to budynki mieszkalne. Ogromne szkody nawałnice wyrządziły w lasach. Z szacunków Lasów Państwowych dot. strat wynika, że to 7,7 mln m sześc. powalonych drzew oraz 38 tys. ha zniszczonych lasów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.