PARTNER PORTALU
  • BGK

Nawałnice: Sejm przyjął informację na temat działań po nawałnicach

  • PAP/AT    15 września 2017 - 09:55
Nawałnice: Sejm przyjął informację na temat działań po nawałnicach
Za przyjęciem informacji nt. nawałnic głosowało 227 posłów, przeciw było 176 (fot.sejm.gov.pl/Krzysztof Białoskórski)

Posłowie większością głosów przyjęli informację rządu na temat działań podjętych w związku z nawałnicami, które przeszły nad Polską w połowie sierpnia.

• Sejm przyjął w piątek (15 września) informację rządu na temat działań podjętych w związku z nawałnicami, które przeszły nad Polską w połowie sierpnia.

• Informację na ten temat przedstawił szef MSWiA Mariusz Błaszczak na wtorkowym (12 września) posiedzeniu Sejmu.

• Za przyjęciem informacji głosowało 227 posłów, przeciw było 176, 25 posłów wstrzymało się od głosu.

We wtorek szef MSWiA Mariusz Błaszczak przedstawił informację rządu na temat działań podjętych po nawałnicach, które przeszły nad Polską w połowie sierpnia.

Przypomniał, że rząd po nawałnicach przekazał samorządom 58 mln zł. "Mimo że skala zniszczeń była ogromna, chcę podkreślić, że w ciągu dwóch tygodni zakończono etap szacowania strat mieszkalnych i gospodarczych, pomoc finansowa rządu została przekazana wojewodom natychmiast po zakończeniu działań ratowniczych" - mówił.

Błaszczak zaznaczył, że rząd niezwłocznie wprowadził uproszczone procedury związane z budową i remontem zniszczonych budynków. "Tam, gdzie kiedyś było potrzebne zezwolenie na budowę, obecnie wystarczy zgłoszenie; zwiększyliśmy rządową pomoc finansową na odbudowę zniszczonych domów ze 100 tys. na 200 tys. zł." - mówił minister.

Czytaj też: Rządowe Centrum Bezpieczeństwa? "Ta instytucja nie działa"

"Aby poszkodowani jak najszybciej otrzymali pieniądze na remont i odbudowę, usprawniliśmy również szacowanie strat. Do tej pory mogli to robić tylko rzeczoznawcy. Dzięki wprowadzonym zmianom, straty mogli szacować inspektorzy nadzoru budowlanego" - podkreślił.

Błaszczak przypomniał, że po raz pierwszy pomoc do 100 tys. zł otrzymają mieszkańcy, którym żywioł zniszczył budynki gospodarcze, a do każdej poszkodowanej rodziny wojewodowie przekazują informację na piśmie o możliwej pomocy.

Premier Beata Szydło podczas sejmowej debaty nad informacją rządu, oceniła że nawałnice były "wydarzeniem o niespotykanej dotąd skali".

"Trzeba dziękować (...) tym wszystkim, którzy nieśli wtedy pomoc, a byli tam na miejscu wszyscy - byli mieszkańcy, byli wolontariusze, samorządowcy, przedstawiciele rządu i byli przede wszystkim strażacy, wojsko, policja, te wszystkie służby, które są zobowiązane do tego, żeby w tak trudnych sytuacjach ratować ludzkie życie" - mówiła szefowa rządu.

Szydło przypomniała również, że pod kierownictwem szefa MSWiA powstał w rządzie zespół, który dokonuje analizy i przeglądu wszystkich dokumentów, rozporządzeń i ustaw regulujących sprawy związane z ostrzeganiem i niesieniem pomocy poszkodowanym. "Zmienimy to, będzie przygotowana do końca września analiza i rząd przygotuje m.in. te zmiany, które - wiemy już dzisiaj - są konieczne" - zadeklarowała Szydło.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.