PARTNER PORTALU
  • BGK

Nawet 1000+ nie ocali nas przed demograficzną katastrofą. Jerzy Hausner podpowiada rozwiązanie

  • PTWP - WNP.pl    16 kwietnia 2018 - 12:51
Nawet 1000+ nie ocali nas przed demograficzną katastrofą. Jerzy Hausner podpowiada rozwiązanie
Prof. dr hab. Jerzy Hausner, były wicepremier, wykładowca Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (fot. Andrzej Barabasz/CC BY-SA 4.0)

- Polskim problemem jest demografia. Mimo wprowadzenia 500+ więc ciągle się zwijamy, zamiast rozwijać. To znaczy, że tą metodą nie da się osiągnąć celu – mówi w rozmowie z Rafałem Kergerem prof. dr hab. Jerzy Hausner, były wicepremier, wykładowca Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i współzałożyciel projektu firma-idea.
- Potrzebujemy 2,1 dzietności dla reprodukcji prostej. Po wprowadzeniu 500+ wskaźnik z 1,34 trochę wzrósł, ale tylko trochę, niewiele, więc ciągle się zwijamy, zamiast rozwijać. To znaczy, że tą metodą nie da się osiągnąć celu. Powiem więcej: nie wystarczyłoby nawet 1000+, bo bodziec finansowy nie do końca działa i obniża aktywność zawodową kobiet – uważa prof. Hausner. Jak wskazuje Skandynawowie rozwiązali problem z demografią przez zmianę kulturową w społeczeństwie.

- Nastąpiła zmiana relacji między mężczyznami i kobietami w bardzo szerokim zakresie. Okazało się, że można pogodzić macierzyństwo z aspiracjami zawodowymi. Jeśli tego nie zrozumiemy, nie osiągniemy celu, niezależnie od skali wydatków publicznych – prognozuje Haussner.

Czytaj więcej

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • adam, 2018-04-16 14:53:07

    Omijajcie pedziow ksiezy oni w tematach mesko meskich i mesko dzieciecych